Yazar ve Sanatçı Evi’nde Hat Sergisi Açıldı

10 Nisan 2012

Hat Sanatçısı Yusuf Sezer’in birbirinden güzel 38 adet eserinden oluşan hat sergisi, Çanakkale Belediyesi Yazar ve Sanatçı Evi’nde sanatseverler ile buluştu.

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kelkit, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Kurt, İlahiyat Fakültesi Dekan Yrd. Doç. Dr. Tevhit Ayengin, Çasiad Başkanı Salih Yıldız’ın katılımıyla gerçekleşen sergiye sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.
Sezer’in hat sanatı ile meşguliyeti, abisinin mürekkeplerini reçel zannederek tatmakla, diğer bir deyimle “mürekkep yalamakla” başladı. Nuruosmaniye Camii baş müezzini Hafız Recep Berk’ten 1972’de ilk hat dersini aldı. Bu dersler Recep Berk’in vefatına yani 1978 yılına kadar devam etti.

Recep Berk, Sezer’i 1977 yılında Üstad Hamit Aytaç’a, ders alması için takdim etti. Sırasıyla sülüs, muhakkak, reyhani, icaze, tevkii ve tuğra çalışmaları derslerini takip etti.

Kültür Bakanlığı Türk Süslemeleri Birincilik ödülü, ABD Indiana Unıversity Office 1994 Özel Ödülü, Akdeniz Üniversitesi Özel Ödülü gibi pek çok özel ödüle sahip olan Hat Sanatçısı, eğitimler vererek pek çok öğrenci de yetiştirmiştir. Halen İstanbul’da eğitimlerine devam etmektedir.

Sergi, Yazar ve Sanatçı Evi’nde 15 Nisan 2012 tarihine kadar sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.

[Kaynak: canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir