Yeni Anayasa Süreci ve STK’ların Rolü ÇOMÜ’de Tartışılacak

21 Ekim 2013

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından 2004 yılından bugüne gerçekleştirilen Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları Kongresi’nin bu yıl sekizincisi 25-26 Ekim 2013 tarihlerinde ÇOMÜ Troia Kültür Merkezi’nde düzenlenecek. Kongre’nin teması ise “Yeni Anayasa Süreci ve STK’ların Rolü”.

Kongre Dönem Başkanı Prof. Dr. Hamit Palabıyık, bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan “Yeni Anayasa Süreci ve STK’ların Rolü” temalı Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları Kongresi hakkında şu açıklamada bulundu:

“İlkini 2004 yılında düzenlediğimiz STK’lar Kongremizin bu yıl Sekizincisini düzenliyor olmak çok anlamlıdır. Kongremize ayrıca özel anlam katan bu yıl ki temamızın ‘Yeni Anayasa Yapım Süreci ve STK’lar’ olmasıdır. Oldukça yoğun sayılabilecek bir programla bu konuyu, her boyutu ile, çok değerli akademisyen, siyasetçi, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katkılarıyla kamuoyu ile paylaşacağız. Bilindiği üzere modern demokrasiler güçlü sivil toplumlara dayanır. Demokrasilerde STK’lar, düşünce üretme, denge ve denetleme görevlerini yaparlar. Devletin etki alanı dışında, ama devleti etkilemeye yönelik çalışan STK’ların en önemli özelliği de gönüllü ve özerk kuruluşlar olmalarıdır. Bu itibarla ülkemiz demokrasi tarihinde ilkler yaşanmaktadır. Bu süreçte halkımızın beklentisi, siyasette ve siyasetçide değişim, ekonomik istikrarın korunması, daha fazla demokrasi ve insan hakları, akan kanın durması olmuş ve sonuçta Türkiye’de ilk defa toplumsal sivil insiyatifle yeni bir anayasa yapma fırsatı ortaya çıkmıştır. Bu fırsatın her yönü ile değerlendirileceği Kongremiz bu anlamda çok önemlidir.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir