Yeni Çanakkale Devlet Hastanesi Binası 4 Haziran’da İhaleye Çıkıyor

16 Mayıs 2013

Çanakkale’de TOKİ 960 konutlarının üst kısmında bulunan 100 dönüme yakın bir arazi üzerinde yer alacak olan 500 yataklı yeni Çanakkale Devlet Hastanesi binası ile ilgili çalışmaların tamamlandığı ve ihalesinin TOKİ tarafından 4 Haziran 2013 Salı günü yapılacağı açıklandı.

Çanakkale Devlet Hastanesi’nden yapılan açıklamada Terzioğlu Vakfı’na ait TOKİ binalarının bulunduğu bölgede 100 dönüme yakın bir arazide yer alacak hastanenin mevcut merkez ve Ek bina kapalı alanlarının toplamının 4 katı büyüklükte olacağı belirtilirken yeni hastane binasının gelişen tıbbın gerekli kıldığı tüm imkanlara sahip olacağı ve hizmet kalitesi dünya standartlarının üzerinde gerçekleşeceği ifade edildi.

Çanakkale Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Kenan Eliuz, geçtiğimiz sene yaptığı bir açıklamada yeni hastane binası hakkında şu bilgileri vermişti:

“Yeni hastanemiz 105 dönüm arazi üzerinde yaklaşık 70 bin metrekare kapalı alanı kapsıyor. Yani bu yapı şuanda Çanakkale’de bulunan tüm sağlık tesislerinin toplamının 4 katı büyüklüğünde devasa bir yapı olacak. Modüler yapı teknolojisiyle ihtiyaca göre kapasite artışı yapılabilecek hastanemiz gerektiğinde 700 yatak kapasitesine kadar çıkarılabilecek. Hasta odaları 30 metrekare olacak ve her odada tuvalet-banyo bulunacak. Odaların çoğunluğu ise tek kişilik olarak projelendirildi. Hastanenin günlük hasta kapasitesi ise 10.000 kişiye kadar ulaşabilecek fiziki yapıya sahip olacak. Ameliyathaneler ve yoğun bakım üniteleri 2 kat artırılarak bölgemize hizmet veren merkezler olacak ve bu merkezler uluslararası standartlarda yapılacak. Yeni hastanede her hekimin kendi ofisi olacak ve randevu sistemiyle hastanın hekime ulaşma problemi kalmayacak. Sosyal donatı alanları, konferans ve eğitim salonlarıyla sürekli eğitim ve bilgilendirme toplantılarının yapılabileceği fiziki yapıya sahip olacak. Yine yeni hastanemiz bünyesinde her türlü kalp ameliyatlarının yapılabileceği kardiovasküler cerrahi merkezi, anjio merkezi ve post-op yoğun bakımlar olacak. Nükleer Tıp Merkezi, Yanık Merkezi, Çocuk ve Yenidoğan Yoğun Bakım Üniteleri gibi kompleks üniteler yapılacak. Ayrıca ilimizin en önemli sorunlarından biri olan Onkoloji Kliniğinin eksikliği nedeniyle vatandaşlarımız büyük şehirlere gitmek zorunda kalıyorlardı. Projemiz tamamlandığında artık hiçbir vatandaşımızın sağlık konusunda il dışına gitmesine gerek kalmayacak. Böylece mükemmel bir sağlık tesisinin hekim kapasitesi de artırılarak 30-40 yıl Çanakkale’de artık sağlık konusunda hiçbir sorun yaşanmayacak”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir