Yeni İf2 Mart Ayı Filmleri: Ayakkabı-Terapi

Yeni İf2 Mart Ayı Filmleri: Ayakkabı-Terapi
31 Mart 2018
16:00-18:00
Ece Ayhan Kültürevi
Film Gösterimi

Yeni if2 gösterimleri sürüyor. 31 Mart Cumartesi saat 15.30’de Ece Ayhan Kültürevi’nde “Ayakkabı” filmi, saat 15:45’te de “Terapi” filmi gösterşme sunulacak. Gösterimler ilgi duyan herkesin katılımına açık ve ücretsiz.

Yeni !f ² MART PROGRAMI

31 Mart Cumartesi

16:00 – Ayakkabı

16:15 – Terapi

18:00 – Canlı Yayın

AYAKKABI

2017, KURMACA / HD, 14’08

YÖNETMEN: NEHİR TUNA / SENARYO: NEHİR TUNA / ÖZGÜN MÜZİK: MURAT EVGİN / YAPIMCI: NEHİR TUNA, JORGE GRANADOS ROSS, SUZAN GÜVERTE / OYUNCULAR: CAN BARTU ASLAN, BERKE MUTLU, MURAT KARASU / GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: GÜROL BEŞER, MUSTAFA KUŞÇU / KURGU: SERHAT CENK / YARDIMCI YÖNETMEN: GÖRKEM YARAR / SANAT YÖNETMENİ: FERHAT ÇETİN

10-15 yaşları arasında çocukların kaldığı dini bir yurtta, bir gün hocanın ayakkabıları ortadan kaybolur ve hoca hırsızı bulmak için sıradışı bir teknik uygular. Bu, yurda yeni başlayan Ahmet’i korkuturken, yurdun en tecrübelisi Hakan’a hayatının dersini verecektir.

YÖNETMEN HAKKINDA: Tekirdağ doğumlu Nehir Tuna, New York ve İstanbul’da yaşıyor. Film üstüne ilk yüksek lisansını Rochester Institute of Technology’de tamamladı ve halen Columbia Üniversitesi’nde lm dalında yüksek lisans eğitimi almaya devam ediyor. Freelance reklam yönetmeni olarak çalışmasının yanında ilk uzun metraj lmi Yurt üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. Önemli filmleri arasında Basur (2015) ve Dedeler En İyisini Bilir (2012) yer almaktadır.

TERAPİ
“En çok acıdığımız yerin hemen yanı başına indiğimizde, ilacımızı buluruz.” (Filmden)

ABD / 2017, RENKLİ / DCP, 89’/ İNGİLİZCE

YÖNETMENLER: JAIRUS MCLEARY, GETHIN ALDOUS / GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: ARTURO SANTAMARIA / KURGU: AMY FOOTE / KATILIMCILAR: BRIAN, CHARLES, DARK CLOUD, VEGAS, CHRIS, KIKI / YAPIMCI: GETHIN ALDOUS, ROB ALLBEE, ALICE HENTY, EON MCLEARY, JAIRUS MCLEARY, JAMES MCLEARY, MILES MCLEARY, ANGELA SOSTRE / YAPIM ŞİRKETİ: BLANKETFORT MEDIA / DAĞITIMCI: DOGWOOF / FESTİVALLER: SXSW, SHEFFIELD, CAMDEN
Kaliforniya’nın Folsom Hapishanesi’nde tek bir odada geçen belgesel; dışardan gelen üç adamla, çoğu ömür boyu hapis yatmakta olan mahkumların birlikte geçirdiği dört günlük terapi sürecini anlatıyor. Yönetmenlerin uzun yıllar gözlemlediği bu süreçte; dört gün boyunca, odadaki her adam kendi geçmişini derinlemesine irdelemek durumunda kalıyor. İçeridekilerin kendilerini açmak adına gösterdikleri cesaret, dışarıdan gelenleri bir anda kendi konfor alanlarından çıkarıp, hem kendi hayatlarına hem de mahkumlara farklı yerlerden bakmalarını sağlıyor. Terapi; erkeklikle, baba ve oğullarla, nesiller arası aktarılan yüklerle ilgili söyleyecek çok sözü olan ve bu yıl izleyeceğiniz en güçlü ve dokunaklı belgesellerden biri. Hem katılımcılarından hem de izleyicilerinden; hapishaneyle ilgili alışageldik imgeler, duvarlar ve önyargıların ötesine bakarak, iyileştiren ve dönüştüren bir değişim hareketini görmemizi istiyor.
YÖNETMENLER HAKKINDA: 2008’de yönetmenliğini üstlendiği Renzo Gracie: Legacy belgeseli ile adını duyuran Gethin Aldous, Terapi’nin (2017) yönetmenlik koltuğunu Jairus McLeary ile paylaşıyor. Terapi, Jairus McLeary’nin ilk uzun metrajlı belgesel çalışması. Belgesel, 2017’de SXSW Festivali’nde belgesel dalında Büyük Jüri Ödülü’nü kazandı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir