“Yeni Nesil, 1915’in Ne Olduğunu Bilsin”

23 Şubat 2017

Bakanlığın Çanakkale yatırımlarını STK temsilcilerine, Muhtarlara ve İşadamlarına anlatmak ve incelemelerde bulunmak üzere Çanakkale’yi ziyaret eden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 1915 Çanakkale köprüsü hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Arslan, Çanakkale’de ÇTSO Kongre Merkezinde düzenlenen toplantıda söz alan Arslan, 1915 Çanakkale Köprüsü hakkında bilgiler vererek, köprünün Çanakkale ve Türkiye’ye yönelik önemini aktardı:

“1915 tek başına anlamlı. Ancak yeni nesil, 1915’in ne olduğunu bilsin. Hatta dünya çapında bir proje yapıyorsanız, dünya bilsin, ‘Ya bu projeye neden 1915 demişler?’ Dönsün onu araştırsın diye daha başlarken 1915 ismini koyarak Çanakkale ile 1915’in dünyadaki yeni nesil de bilsin diye bu ismi koyduk. Bu isimle yetinmedik, yine cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023’de açılması ve onunla uyumlu olması için de ayak açıklığı 2023 metre olan dünyanın 1 numaralı köprüsünü yapma kararı verdik. 1915 Çanakkale köprüsü, 24 tane dünyanın en önemli firmasının şartname satın aldığı bir ihale oldu.7 tane ülkemizin sadece ülkemizde değil dünyada kendini ispatlamış firması da bu ortak girişimlerin içerisinde yer aldı, teklif verdiler. Bu tekliflerle birlikte, dünya çapında 13 finans kuruluşu, ‘Evet ben Türkiye’nin ekonomisine, geleceğine, istikrarına güveniyorum’ deyip, ‘Biz bu köprünün finansını sağlarız diye mektuplarını verdiler. O yüzden memnuniyetimiz bu konuda had safhada. Biz, ülkenin hizmetinde olmaya çalışanlar olarak böyle bir hizmetin gerçekleştirilmiş olmasını, ecdad güzel bir laf bırakmış; İşe başlamak, işin yarısıdır. Biz işin yarısından fazlasını geride bıraktık. Artık sahada başladığımız çalışmaya 18 Mart’ta da inşallah bu köprünün temelini hep birlikte atacağız. Rabbim uğurlu etsin. Ancak Çanakkalelinin de Türkiye’nin de bir beklentisi var. Dünyanın en önemli projesini Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılından önce bitirmek zorundasınız.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir