4 Milyon TL’ye Mal Olacak Yeni Otogarın Temeli Törenle Atıldı

19 Mayıs 2010

Çanakkale’de yap işlet devret modeli ile şehir çıkışında 3 bin 155 metrekarelik kapalı alan üzerine yapılacak modern otogarın temeli törenle atıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan temel atma töreninde bir konuşma yapan Büyük İstanbul Otobüs İşletmeleri A.Ş. (BİOİAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yalamanoğlu, 30 yıllık deneyimi olan şirket olduklarını belirterek, “1994 yılında Büyük İstanbul Otogarı’nın inşa edilerek hizmete açılması sürecinde kurulan Büyük İstanbul Otobüs İşletmeleri A.Ş. halen İstanbul, Kayseri, Samsun, Çarşamba ve Havza otogarlarını da işletiyor. Şimdi de 6. otogarımız Çanakkale olacak. Çanakkale otogarı diğer işletmelerimiz içinde ticari potansiyeli çok az olan bir yer olabilir. Ancak bizim için buranın ayrı bir önemi var. Çanakkale tarih kokan bir il. Bir eser yapmak ticaret yapmaktan daha değerli olduğu için Çanakkale’ye bu yatırımı yapmaya karar verdik” dedi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da yaptığı konuşmada şu anki Çanakkale otogarının yetersiz gelmesi üzerine böyle bir ihale açıldığını belirterek, “İhaleye katılan Büyük İstanbul Otobüs İşletmeleri A.Ş.’nin teklifi değerlendirilerek karara varıldı ve inşaatı bu firmanın yapması konusunda görüş birliğine varıldı. Yap işlet devret modeli ile 15 yıllık süre ile bu yerin işletmesini yapacak firma, çalışmalarını temmuz 2011’de bitirmesi gerekmesine rağmen bu çalışmasını daha önce bitireceğini bizlere söyledi. Bu çok güzel bir durum. Büyük ihtimalle ocak 2011’de yeni otogarımızı hizmete girebilecek” dedi.

Başkan Gökhan yeni otogarın 31 bin 694 metrekarelik genel alanının bulunduğunu ve kapalı inşaat alanının ise 3 bin 155 metrekare olduğunu belirterek, “Burada 18 otobüs peronu, 16 yazıhane, 12 büfe, 2 kafe, lokanta ve tuvaletler bulunacak. 4 milyon 87 bin 600 TL’ye mal olacak otogarımızın ocak ayı başında hizmete girmesi planlanıyor” dedi.

Şu anki otogarın bulunduğu yerin ise bir kısmının yeşillendirilip yeni belediye hizmet binası haline getirilmesi için çalışmalara başlanacağını da belirten Başkan Gökhan, “Yeni otogarın hizmete girmesi ile birlikte bu konudaki yatırımımıza başlamaktan yanayız” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmanın ardından Çanakkale Vali Yardımcısı Tahir Demir, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Büyük İstanbul Otobüs İşletmeleri A.Ş. (BİOİAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yalamanoğlu ve diğer davetlilerin katılımı ile butona basılarak yeni otogar inşaatının temeli atıldı.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir