Yeni Zelanda ve Avustralya Heyeti Gelibolu Belediyesi’ni Ziyaret Etti

05 Aralık 2012

Avustralya ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği’nin Çanakkale Kara Savaşlarını Anma Törenleri hazırlıklarını gerçekleştirmek üzere görevlendirdiği gazi işlerinden sorumlu 6 kişilik heyet Gelibolu Belediyesi’ni ziyaret etti.

Ziyarette Avustralya Büyükelçiliği’nin Gazi İşleri Bakanlığı ve Gelibolu İşlerinden Sorumlu Müsteşarı Matthew McKeon, Avustralya Anzak törenleri sorumlusu Tim Evans, Avustralya Gazi İşleri Bölümü Müdür Yardımcısı Shaun Carroll, Yeni Zelanda Büyükelçiliği Gazi İşleri Sorumlusu Elaine Davies, Yeni Zelenda Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Tui Dewes ve Yeni Zelenda Emniyet Teşkilatından Müfettiş Greg Nicholls hazır bulundu.

Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar’ın şehir dışında olması nedeniyle başkanlık makamında gerçekleşen görüşmede ev sahipliği görevini Belediye Başkan Vekili Ahmet Nalbant ve Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Bartan yerine getirdi.

Anzak törenleri ile ilgili hazırlıkların görüşüldüğü, Çanakkale Kara Savaşları’nın 100. yılı olan 2015’te yapılacak törenlerle ilgili fikir alışverişinde bulunulduğu buluşmada, heyet adına söz alan Avustralya Anzak törenleri sorumlusu Tim Evans, Gelibolu Belediyesi ile sürekli temas halinde olduklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Gelibolu Belediyesi’nin desteği ve yakın ilgisi bizleri fazlasıyla mutlu ediyor. Anzac günü törenleri bizler için milli bir gün. 2015 yılında yapılacak anma programında tören alanında 10 bin katılımcının olacağı düşünülüyor. Tören alanı dışında kalacak olan katılımcılara da programı canlı yayın araçlarıyla led ekranlardan yansıtmayı planlıyoruz. Ya da yoğunluk nedeniyle birden fazla tören yapılabilir. Bu büyük program nedeniyle Gelibolu Belediyesi ile istişarede bulunmak ve işbirliğini geliştirmek arzusundayız. Bizler 2015 yılındaki yoğunluktan özellikle Gelibolu merkezinin önemli bir pay almasını arzu ediyoruz.”

Avustralya ve Yeni Zelanda heyetinin gerçekleştirdiği ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Belediye Başkan Vekili Ahmet Nalbant, ülkeler arasındaki dostluk bağlarının gelişmesine her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarını belirterek, “Savaşlar ve savaşların beraberinde getirdiği olumsuzluklar geçmişte kalmış ve Gelibolu günümüzde artık ‘barışın kenti’ olarak dile getirilmektedir. Törenlerde T.C.Hükümeti ve Çanakkale Valiliği’nin hazırlayacağı program dahilinde üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazırız” şeklinde konuştu.

Ziyaretin sonunda misafir heyet Başkan Vekili Ahmet Nalbant’a, ülkelerini simgeleyen çeşitli hediyeler sunarken, Nalbant da misafir heyete Gelibolu’yu tanıtıcı özellikteki hediyelerle karşılık verdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir