Yeni Zelandalı Bakan Barış Ormanı’na Fidan Dikti

24 Nisan 2012

Çanakkale Kara Savaşlarının 97. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki Kabatepe bölgesinde fidan dikim törenine katılan Yeni Zelanda Gazi İşleri Bakanı Nathan Guy’un ceketini çıkarıp kollarını sıvayarak uzun süre fidan dikmesi herkesi şaşırttı.

Törenler kapsamında Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki Barış Ormanı’nda geleneksel hale gelen fidan dikim törenine; Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Yeni Zelanda Gazi İşleri Bakanı Nathan Guy, Eceabat Kaymakamı Mehmet Akçay, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, 18. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ferhat Özgen, yabancı ülke büyükelçileri ve konsolosları ile vatandaşlar katıldı.
İlk fidanı 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman dikti. Ardından fidan dikmeye hazırlanan Yeni Zelanda Gazi İşleri Bakanı Nathan Guy bir anda ceketini çıkarıp kollarını sıvayınca herkes şaşırdı. Kazma kürekle toprağı kazıp fidanı dikerek sulayan Bakan Guy’ı diğer konuklar da tebrik etti.

Törende bir konuşma yapan Teğmen Kaan Kılıç, geleneksel hale gelen fidan dikim töreninin bundan sonraki yıllarda da devam edeceğini belirterek fidanların bakımının bizzat askerler tarafından yapıldığını söyledi. Katılımcılar daha sonra birlikte “Barış Ormanı”na fidan dikti.

Öte yandan yabancı büyükelçilerden birinin fidan dikimi için bekleyen bir askere Türkçe, “Şafak kaç?” diye sorup, “Şafak 22” cevabını alması, tebessüme neden oldu.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir