Yenice’de Dünya Çevre Günü Etkinlikleri

08 Haziran 2009

Öğretmen Şuayip Odabaşı’nın Dünya Çevre Günü ile ilgili basın açıklamasını yaptığı Yenice’de, Yenice MYO öğrencileri çevre konusunda da duyarlı davranarak bu günde yerlerini aldılar.

Çanakkale’nin Yenice ilçesinde Öğretmen Şuayip Odabaşı’nın organize ettiği ve Yenice Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin desteğiyle gerçekleşen etkinlikte bir grup çevreci ile birlikte ‘Çevre Bilinci’nin yerleşmesi için Yenice içinde vatandaşlara ve esnafa bildiri dağıtan çevreciler, Yenicelilerin gündemine ‘Çevre Sorunları’nı sokarken; Dünya Çevre Günü’nün, Yenice Kazdağ Doğa Şenlikleri ile aynı tarihe rast gelmesi günün anlamını daha da önemli kıldı.

Şuayip Odabaşı’nın Objektifinden Yenice’de Dünya Çevre Günü

Bütün belde ve köyleriyle Kazdağları’ndan beslenen, Kazdağları’nın eteğinde yer alan Yenice ilçemizde ormanlarımızın, doğal kaynaklarımızın yaşam kaynağımız olduğu, Kazdağları’nın herhangi bir bölgesinde meydana gelen bir olumsuzluğun, çevre katliamının herkesi etkileyeceği Yenicelilere hatırlatılırken Çan’da yapılan termik santralin çalışmasından sonra Mahmutoğlu Çeşmesi ve çevresindeki Köknarların (Andızların) kurumasına dikkat çekildi.

Şuayip Odabaşı’nın Objektifinden Yenice’de Dünya Çevre Günü

Öğretmen Şuayip Odabaşı, Yenice’de ilk defa böyle bir etkinliğin olduğunu belirterek amaçlarına ulaştıklarını, Yenice’de ‘Çevre Sorunları’ gündemini oluşturduklarını söyleyerek şunları ekledi:

Temiz bir çevrede yaşamak istiyorsak; ormanlarımızı, su kaynaklarımızı, bitkileri ve de yaban hayatını korumak zorundayız. Yaşam alanlarımızı temiz tutmalıyız. Atık maddelerin her yere atılmasını önlemeliyiz. Her çeşit naylon, zirai ve tıbbi ilaç artıklarını doğru bir şekilde ortadan kaldırmalıyız. Çocuklarımıza çevre bilinci vermeliyiz. Çevresini korumaları için olumlu davranışlar kazandırmalıyız.

Çanakkale Tarım, Tarih, Turizm Ve Kültür Kentidir, Böyle Kalmalıdır. Çanakkale Antik Kent Mezarlığına Dönmesin, Karanlık Turizm Kenti Olmasın. Yaşam alanlarımızı, topraklarımızı, ikibinbeşyüz yıl önce Troya?lılar, Çanakkale Savaşlarında da atalarımız nasıl savunduysa öyle savunacağız, koruyacağız.
“Yaşadığımız yerin doğasını korumak ve geliştirmek hepimizin görevi olmalıdır.”

BİZDE KAZDAĞLARINDA YAŞIYORUZ. KAZDAĞLARI TÜKENMEDEN HEMEN ŞİMDİ?!..

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir