Yenice’de Kuşaklararası Kültürel Etkileşim Seminer ve Çalıştayı Düzenlendi

Yenice’de Kuşaklararası Kültürel Etkileşim Seminer ve Çalıştayı Düzenlendi
19 Aralık 2011

Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından bölgesel gelişmeyi hızlandırmak amacıyla açılan doğrudan faaliyet desteği programında başarılı olarak kabul edilen “Yenice Bölgesinde Kırsal Turizme Katkı Sağlayacak Yöresel El Sanatlarının Belirlenmesi” konulu proje başladı.

Proje kapsamında “Yenice Bölgesinde Kuşaklararası Kültürel Etkileşim Seminer ve Çalıştayı” büyük bir ilgi ile gerçekleştirildi. Seminer Proje Yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Mülayim Güre’nin açılış konuşması ile başladı. Proje hakkında kısa bilgi veren Yüksekokul Müdürü Güre, saha araştırmalarında görev yapan yüksekokul akademik personeline aynı zamanda desteklerini ve katkılarını esirgemeyen Yeniceli hemşerilerine teşekkür etti. Sunumlar çerçevesinde mekikli dokumacılık alanında Öğretim Görevlisi Hanife Yarmacı, örücülük alanında Öğretim Elemanı Cemile Dirik, işlemecilik alanında Şennur Tüzel Helvacı, kirkitli dokumacılık alanında Öğretim Görevlisi Coşkun Yanar, Yenice yöresi mimariye dayalı ve küçük el sanatlarını kapsayan ahşap işçiliği hakkında sunumu Öğretim Görevlisi M. Engin Özen yaptı. Seminer sonunda yöre halkı el sanatları üreticilerine teşekkür belgeleri Yenice Kaymakamı Cem Afşin Akbay ve Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mülayim Güre tarafından takdim edildi. Çalıştay kısmında, iğne oyacılığı, mekik oyacılığı, düz dokumacılık, kirkitli dokumacılık ve kaşıkçılık geleneği alanlarında uygulamalı çalışmalar yapılarak program sonlandırıldı.

Seminer ve çalıştaya, Yenice Kaymakamı Cem Afşin Akbay, Gaziantep Zirve Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Metin Çelik, Yenice Meslek Yüksekokulu akademik kadrosu ve öğrencileri ile Yenice köy muhtarları ve Kabalı, Yeşilköy, Bekten ve Torhasan köylerinden yöresel el sanatları üreticileri katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir