Yeniceköy’ün Su Sorunu Çözülüyor

14 Eylül 2011

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Yeniceköy’ün yüksek kesimlerinde yaşanan içme suyu sıkıntısı yapılan çalışma ile çözüme kavuşturuluyor.

Yaz aylarında suyun yoğun kullanıldığını söyleyen Yeniceköy Muhtarı Kadir Karademir, “Vatandaşlarımızın bahçesini sulamak için suyun yoğun kullandığı saatlerde, köyümüzün yüksek kesimlerinde bulunan yaklaşık 20 hanemize su iletemiyoruz. Bu sıkıntının çözümü için yeni bir sondaj kuyusu kazılması gerekiyor. Köylüler olarak 2 kilometrelik sondaj hattını kendi imkanlarımızla döşüyoruz. Bu hattın bir kilometresini döşedik ve önümüzdeki hafta tamamlayacağız. Fakat kuyunun kazılması için gereken maddi bedeli karşılamak için Biga Kaymakamlığı’ndan yazılı olarak ricada bulunduk. Temmuz ayında verdiğimiz yazılı dilekçemizden kaymakamlık tarafından olumlu yanıt gelirse kısa zamanda köyümüzdeki su sıkıntısını çözeceğiz. Kaymakamlık olumsuz yanıt verirse de kendi imkanlarımızla problemi çözmeye çalışacağız” dedi.

Muhtar Karademir, göreve başladığı süre boyunca geçen 7 senelik zaman dilimi içerisinde köye bir su kuyusu ve bir de 18 kilometrelik bir hattan oluşan kaynak suyu kazandırdıklarını söyledi. Göreve geldiğinde sadece bir kuyudan köyün su ihtiyacının karşılandığını söyleyen Karademir, “7 yıl içinde köyümüzün nüfusu 1500’den 3000’e çıkmış bulunuyor. Bugün bin hanelik bir yerleşim yerine hizmet vermeye çalışıyoruz. 3 tane su depomuz var ve köyümüzün çeşitli yerlerinde 25 adet de tatlı su çeşmemiz var.Yaklaşık bin haneden oluşan Yeniceköy’de 20 hanenin yaşadığı su sıkıntısını kulak ardı edemeyiz” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir