Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Yeniceli Çiftçilerin Kapiya Biberi Sevinci

Yeniceli Çiftçilerin Kapiya Biberi Sevinci

Çanakkale?nin Yenice ilçesinde çiftçiler, geçimlerini yurt dışına da ihraç edilen kapiya biberlerinin üretiminden sağlıyor.

Yenice’deki çiftçilerin hemen hemen hepsinin kapiya biberi ektiğini belirten çitçiler, bir dönüm tarlada iyi bakım yapılması halinde 4-5 ton dolayında ürün alınabildiğini açıkladı. Çiftçiler, biberlerin boylarının şu an itibariyle 15 santimetreye ulaştığını ve ilk ürün alımının ise Ağustos sonu ile Eylül başından itibaren başlandığını ve bu tarihten sonra kızarmaya başladığını ifade ederek, yetiştirilen kapiya biberlerinin, fabrikalarda, şoklanmış, közlenmiş ve kurutulmuş olarak hazırlandığını, bu ürünlerin daha sonra iç piyasaya ve başta Yunanistan ve Bulgaristan olmak üzere yurt dışına ihraç edildiğini de kaydetti.

Çiftçiler, biber alım fiyatlarının yüksek gitmesini beklediklerini birçok üreticinin daha dikim öncesi fabrikalarda belli ücretlerden anlaşma yaptıklarını da sözlerine ekledi.

İHA

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir