Çanakkale’nin Yenice ilçesine bağlı Torhasan köyünde yaşamını sürdüren Halil Kökay, kendi imkanları ile yaptığı model uçakları köyün semalarında uçurarak boş zamanlarını değerlendiriyor.

Küçüklüğünden buyana teknolojiye karşı büyük ilgi duyduğunu belirten Halil Kökay (40), özellikle model uçaklara karşı büyük merakının olduğunu ifade ederek, “İlk model uçağımı 15 sene önce yaptım. Ancak o zamanlar buna uygun motor bulamadığım için uçuramadım. Bu süre içinde de biraz daha küçük model uçaklar yapıp bunları uçurmayı başardım” dedi.

Köye ilk bilgisayarı getiren kişinin kendisi olduğunu da belirten Kökay, “Teknoloji ile birlikte internet üzerinden model uçaklar konusunda daha fazla bilgi edinmeye başladım. Bu uçakların rahat bir şekilde uçması için genelde hafif malzemeler kullandım. Strafordan yaptığım model uçakları köyün semalarında uçururken diğer köylüler bana gülüyorlardı. Şuan 8 adet model uçağım var. Bunların bir kısmı biraz büyük. Büyük olanları uçurmam için büyük pist olması gerekiyor. Bu olmadığı için büyük uçakları burada uçuramıyorum” şeklinde konuştu.

Köye ilk bilgisayarı kendisinin getirdiğini de ifade eden Halil Kökay, “İnternetle birlikte teknolojiye ulaşmamız daha kolay oldu. İnternet üzerinden bütün bilgilere rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Model uçakları kullanmak zor zor. Bu sebeple el alışkanlığımı geliştirmek için bilgisayarda Simulator üzerinde çalıştım. Son olarak da köy imamımıza ait cep telefonunu bu model uçağın üzerine yerleştirip köyümüzün yukarından görüntülerini çekip web sitemizde yayınladık. Köyde ve civar bölgede benim bu uğraşımı yapan başka kimse yok. Bütün köylüler bana başlangıçta şaşkın bakışlar altında bakıyorlardı. Şimdi onlarda buna alıştı” dedi.

İHA