Yeniceli Köylünün Model Uçak Sevdası

Yeniceli Köylünün Model Uçak Sevdası
19 Nisan 2009

Çanakkale’nin Yenice ilçesine bağlı Torhasan köyünde yaşamını sürdüren Halil Kökay, kendi imkanları ile yaptığı model uçakları köyün semalarında uçurarak boş zamanlarını değerlendiriyor.

Küçüklüğünden buyana teknolojiye karşı büyük ilgi duyduğunu belirten Halil Kökay (40), özellikle model uçaklara karşı büyük merakının olduğunu ifade ederek, “İlk model uçağımı 15 sene önce yaptım. Ancak o zamanlar buna uygun motor bulamadığım için uçuramadım. Bu süre içinde de biraz daha küçük model uçaklar yapıp bunları uçurmayı başardım” dedi.

Köye ilk bilgisayarı getiren kişinin kendisi olduğunu da belirten Kökay, “Teknoloji ile birlikte internet üzerinden model uçaklar konusunda daha fazla bilgi edinmeye başladım. Bu uçakların rahat bir şekilde uçması için genelde hafif malzemeler kullandım. Strafordan yaptığım model uçakları köyün semalarında uçururken diğer köylüler bana gülüyorlardı. Şuan 8 adet model uçağım var. Bunların bir kısmı biraz büyük. Büyük olanları uçurmam için büyük pist olması gerekiyor. Bu olmadığı için büyük uçakları burada uçuramıyorum” şeklinde konuştu.

Köye ilk bilgisayarı kendisinin getirdiğini de ifade eden Halil Kökay, “İnternetle birlikte teknolojiye ulaşmamız daha kolay oldu. İnternet üzerinden bütün bilgilere rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Model uçakları kullanmak zor zor. Bu sebeple el alışkanlığımı geliştirmek için bilgisayarda Simulator üzerinde çalıştım. Son olarak da köy imamımıza ait cep telefonunu bu model uçağın üzerine yerleştirip köyümüzün yukarından görüntülerini çekip web sitemizde yayınladık. Köyde ve civar bölgede benim bu uğraşımı yapan başka kimse yok. Bütün köylüler bana başlangıçta şaşkın bakışlar altında bakıyorlardı. Şimdi onlarda buna alıştı” dedi.

İHA

Yorumlar...
 • latif
  25/11/2010 22:54

  S.A.Tebrikler, başarılar...

 • onur
  27/09/2009 20:34

  ben 14 yaşındayım kendim lastik motorlu bir model yaptım halil abi ama uçuramadım babamla beraber yaptık biraz dengesiz oldu uçak malesef uçmadı sen bunları strafordan yapmışsınya o strafora şekil verdikten sonra üstüne baika sağlam olması için bişey koyuyomusun lütfen yardım et bunları öğrenmek istiyorum konyada oturuyorum ama konyaya 45 km yim thk nın kurslarına gitme imkaanım yok bu yüzden internetten bilgi almaya çalışıyorum birisini buldum o fazla yardım etmedi tek umudum sensin lütfen

 • alican
  04/06/2009 11:03

  halil arkadaşıma başarılar dilerim gayet güzel şeyler yapmış çok başarılı buldum ama iletişim bilgilerini yazarsa bilği alışverişi açısından daha faydalı olacağına inanıyorum

 • Halil Kökay
  20/04/2009 20:13

  Teşekkür ederim Mustafa kardeşim,ben eminim hayallerimizin peşine düşebilsek çok şeyler başarabiliriz, ama nedense bunu pek yapmıyoruz.

 • MUSTAFA AKYILDIZ
  20/04/2009 18:28

  Değerli hemşehrim Halil yaptığın çalışmaları yayın organlarından izledim.Yenice adına gurur duydum,keşke zamanında yetkili kuruluşlar seni keşfedebilseydi eminim şimdi çok farklı yerlerde olurdun.Başarılar.Ahiler Köyü,nden mustafa Akyıldız

 • Halil Kökay
  20/04/2009 17:35

  Teşekkür ederim M. Emin, ayrıca bunca zaman sonra senden haber almış olmakda beni çok mutlu etti, teşekkür ederim.

 • Mehmet Emin Mengü
  20/04/2009 10:24

  Yapmış olduğunuz bu başarılı çalışmalarınızı tebrik eder, devamını dilerim. Mehmet Emin Mengü(Ortaokul l.sınıftan arkadaşınız)

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir