Yeniden Düzenlenen Lapseki Şehitliği Ziyarete Açıldı

26 Eylül 2014

Çanakkale’nin Lapseki İlçesinde Lapseki Şehitliğinin açılışı düzenlenen törenle gerçekleşti. Törene Milletvekili İsmail Kaşdemir, Vali Yardımcısı Cezmi Batuk, Lapseki Kaymakamı İsmail Ayhan Tavlı, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, 2015 Koordinasyon Merkezi Genel Sekreteri Mahmut Akkuş, İl ve ilçe Encümenleri, İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Çanakkale 2015 Koordinasyon koordinesinde Lapseki Belediyesi tarafından yaptırılan ilçe Şehitliği Çanakkale Savaşı sırasında 5. Orduya ve bağlı 4 ve 5 nolu hastaneler de hayatlarını kaybeden 913 Şehit ve bir adet iç güvenlik Şehidinin anısına yeniden düzenlendi. Toplam 913 şehit isminin yer aldığı şehitlik; onların aziz hatırasına dikilen anıt ve peyzaj düzenlemesi ile birlikte yeni bir görünüme kavuştu. Şehitlik ile ilgili açıklama yapan Çanakkale Ak Parti Milletvekili İsmail Kaşdemir, “Şehitliğin yapımında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bugün yerinde ve çok anlamlı olan bir eseri açacağız. Lapseki Türklerin Anadolu’ya geçişinde gerekse Kurtuluş savaşında akbaş cephaneliğinin Kuvayi Milliye’ye aktarılmasında geçiş noktasında önemli bir konum oldu. Şehitlerimiz istiklal mücadelesinde üzerine düşenleri hakkıyla yaptılar. Onların hatırasına bir eseri açmanın huzuru içerisindeyiz” dedi.

Kaymakam İsmail Ayhan Tavlı, “Bugün Lapseki’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıl dönümünü kutluyoruz. Bugünde ilçemizde büyük eksiklik olan şehitliğimizi daha güzel hale getirmenin sevincini yaşıyoruz. İlçemize hayırlı olsun” şeklinde konuştu. Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz da “Daha öncede defalarca belirttiğimiz gibi Lapseki’ye yakışır bir şehitlik yapma isteğimizi gerçekleştirdik. Çanakkale Savaşları’nın 100.Yılını kutlayacağımız bu günlerde böyle bir çalışmayı ilk yapan olmak ayrıca bizi mutlu ediyor. İleri ki günlerde böyle bir çalışmayı ilk yapan olmak ayrıca bizi mutlu ediyor. Önümüzdeki günlerde yeni çalışmalarla 100. Yıla katkıda bulunacağız” dedi.

2015 Koordinasyon Merkezi Genel Sekreteri Mahmut Akkuş ise “Koordinasyon Merkezi olarak böylesine önemli ve anlamlı bir çalışmaya katkı vermek bizleri sevindiriyor. 100. Yıla sayılı günler kala etkinliklerimize ve kalıcı yatırımlarımıza hız vermek istiyoruz. Sayın Valimiz Ahmet Çınar’ın talimatlarıyla milletvekillerimiz Belediyelerimiz, STK’larımızla işbirliğinde Anadolu yakasındaki tüm şehitlikleri kısa sürede değerlendirerek 100. Yıla hazır hale getirmek istiyoruz. Bu bir yatırım projesi olmanın ötesinde bir ihya ve vefa projesidir. 100 yıl sonra 913 şehidimizin ismi bu şehitlikte yaşatılacaktır” dedi.

Garnizon komutanlığına bağlı askerlerin saygı atışının ardından şehitlerin anısına yapılan mezarlara kırmızı karanfil konuldu. Lapseki ilçesinde yer alan gazilerle yeni şehitlikte basın mensupları hatıra fotoğrafı çekildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir