Yeniköy’de ‘Troya ve Yerelde Kültür Bilincinin Geliştirilmesi’ Konuşuldu

Yeniköy’de ‘Troya ve Yerelde Kültür Bilincinin Geliştirilmesi’ Konuşuldu
27 Ocak 2020

Troya Tarihi Milli Parkı içerisinde yer alan, Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Yeniköy’de “Troya ve Yerelde Kültür Bilincinin Geliştirilmesi” konulu konferans düzenlendi.

Uzun yıllar yurtdışında yaşayan Yeniköy Muhtarı Seyit Kaytan farklı etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Muhtar seçildiğinden beri köy çocuklarına ve gençlere İngilizce kursu veren, köy kıraathanesine bir kitaplık kuran Kaytan, köyde Troya Konferansı düzenledi. Konferansa konuşmacı olarak Arkeolog Fecri Polat katıldı. Fecri Polat bölgede yaptığı yerel tarih araştırmaları ile biliniyor. Milli Park sınırları içerisinde yer alan köylerin kitaplarını yazan Polat, son olarak “Yeniköy: Troia’nın İlk Savunma Hattı” adıyla Yeniköy ile ilgili bir kitap yazmıştı.

Yeniköylüler, Troya konferansına büyük ilgi gösterdi. Köy kıraathanesinde düzenlenen konferansa kadın-erkek bütün köy halkı katılırken yoğun ilgi nedeniyle bir saat sürmesi planlanan konferans üç saat sürdü.

Konuşmasında Troya, Milli Parkın içinde yer alan diğer tarihi yerler ve köylerle ilgili bilgi veren Polat, doğayı ve kültürü korumanın en önemli yolunun yerelde bilinci arttırmak ve halkın yaşadığı topraklara olan aidiyet duygularını arttırmak olduğunu söyledi.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir