YENİLENEBİLİR ENERJİ KOOPERATİFLERİ: Yerelden deneyimlerin paylaşılması ve yeni ufuklar

13 Mayıs 2016

Enerji Üretiminde Yerel Tercihler
YENİLENEBİLİR ENERJİ KOOPERATİFLERİ
Yerelden deneyimlerin paylaşılması ve yeni ufuklar

Dünyamızın karşı karşıya kaldığı en büyük sorun bizce iklim değişikliğidir. Savaşlar, göç hareketleri, su sıkıntısı, ekonomik sorunlar, hepsi bu nedenle oluyor. Kullandığımız su ve yer altı kaynakları azalıyor ve bu nedenle de ekonomik sıkıntılar baş gösteriyor. Fakat iklim değişikliğine asıl neden olan fosil yakıtları kullanarak enerji üretmek için harcadığımız çaba. Bindiğimiz arabada tükettiğimiz petrol, ısınmak ve elektrik üretmek için yaktığımız doğalgaz ve kömür. Bunların hepsi, saldıkları sera gazı ile yaşadığımız dünyanın ısısının artmasına neden olmakta. Bunun için tüm dünya artık hızla, rüzgar, güneş, jeotermal, biyogaz gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneliyor. Bu alanda özellikle bireylerin ve kooperatifleşerek toplulukların elektrik enerjisi üretmesi çok yaygınlaşıyor. Bu alanda ülkemizde yasal olarak adımlar yeni yeni atılıyor ama uygulama olarak ne yazık ki henüz hiçbir enerji kooperatifi üretime geçebilmiş değil. Biz de dernek olarak, iki yıldır bu alanda çalışmalar yürütüyoruz. Bakanlıklarla bağlantılı olarak, kooperatiflerin de elektrik enerjisi üretebilmesi için çeşitli yasalar üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Mevzuatın oluşmasına yardımcı olmaya çalışıyoruz.

YENİLENEBİLİR ENERJİ KOOPERATİFLERİ

Toplulukların bir araya gelerek enerji üretebilecek kapasiteye ulaşmaları, aynı zamanda enerji piyasasına sahip şirketlerin haricinde küçük sermayedarların ve gerçek ihtiyaç sahiplerinin bir araya gelmesi ile olacaktır. Bu da en iyi kooperatif modeli ile. Ülkemizde de başarılı örnekleri olan kooperatiflerin, aynı amaçla kurulup bireylerin de kendi enerji ihtiyaçlarını üretebilmelerine imkan sağlamaktadır. Hatta yasal düzenlemelerin izin verdiği oranda kendi ihtiyacından fazlasını da devlete satabilme imkanı sağlanmaktadır.

YENİLENEBİLİR ENERJİ KOOPERATİFLERİ

YENİLENEBİLİR ENERJİ KOOPERATİFLERİ Bugün bizleri bir araya getiren de, ülkemizde henüz uygulaması olmayan enerji kooperatifleri için bir alt zemin yaratabilmek. Aramızda İsveç, Almanya, Belçika ve Avustralya’dan konuşmacılarımız var. Bu konuşmacıların hepsi kendi ülkelerinde enerji kooperatiflerinin yöneticileri veya kurucular. Yarın, ülkemizde ilk kez gerçekleşecek olan konferansta bizlere, kendilerinin ve ülkelerindeki diğer enerji kooperatiflerinin hikayelerini anlatacaklar. Nasıl kurduklarını, ne tür sorunlarla karşılaştıkları ve ortakları ile beraber nasıl yola çıktıklarını anlatacaklar. Bu başarı hikayeleri bizlere de ufuk açacak, ülkemizde temiz enerji kaynaklarından elektrik üretmek için kooperatiflerin hayata geçmesini sağlayacaktır. İnsanlarımız kendi elektriğini kendisi üretecek, hatta fazlasını da satarak gelir elde edebilecektir. Tüm Avrupa’da uygulanan bu sistemi bizler de uygulamak için ilk adımları atmış bulunuyoruz.

Oral KAYA

Troya Çevre Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir