Yerli Sinema Üzerine Keyifli Bir Söyleşi…

Şebnem Göksel
22/10/2016
22 Ekim 2016

Çanakkale Koza Gençlik Derneği her cuma ”Bir Konu Bir Konuk” etkinliği ile Çanakkale gençleriyle buluşmaya devam ediyor.

Derneğin bu haftaki konuğu ise eski oyuncu, prodüktör, menajer, Sinema Yazarları Derneği eski jüri üyesi, antrakt dergisi sahibi, Çanakkale Kent Konseyi Başkanı ve uzun yıllar sinema sektörüne emek vermiş kişi Saim Yavuz oldu. Etkinlikte yerli sinema, yapımcılık, senaryo, oyunculuk ve yönetmenlik üzerine paylaşımlar gerçekleştirildi.

SAİM YAVUZ KİMDİR?
1

Atatürk Eğitim Enstitüsü (Göztepe) Türkçe bölümünü bitirdi. 1989 yılında haftalık yayınlanan ve ücretsiz dağıtılan “Sinema Gazetesi”ni çıkartmaya başladı. Daha sonra da aylık yayınlanan ANT RAKT dergisini çıkarttı. Her iki yayında da aynı zamanda yazarlık yaptı. SİYAD’ın kurucu üyeleri arasında yer aldı ve uzun bir süre derneğin Genel Sekreterliğini yaptı. Ayrıca, bir dönem Türkiye Sinema İşverenleri Sendikası başkanlığına seçildi. Sinemayla ilgili yasa düzenleme çalışmalarında aktif çalışmalarda bulundu. 1995’te “100 Türk Filmi” CD-ROM’unun Hüseyin Kuzu’yla birlikte editörlüğünü yaptı. Adana Altın Koza ve Antalya Altın Portakal Film Festivalleri’nde jüri üyeliği görevlerinde de bulunan Saim Yavuz halen TÜRSAK Vakfı yönetim kurulu üyesi. 1997 yılından bu yana Çanakkale’de yaşamakta. Yavuz’un bir kız (Derya) bir de erkek (Deniz) çocuğu bulunuyor.

Filmleri; http://www.sinematurk.com/kisi/2761-saim-yavuz/

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir