‘Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Binası’ İhalesi 19 Aralık’ta

09 Aralık 2014

Eski otogarın bulunduğu alanda inşa edilecek olan Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Binası’nın ihalesi 19 Aralık 2014 Cuma günü saat 10.00’da Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşecek. İhale, kentimizdeki yerel televizyonlardan da canlı olarak yayınlanacak.

Çanakkale Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Eski otogarın da bulunduğu alanda 1982 yılında inşa edilen ve o günden bu yana Çanakkale Belediyesi’nin ana hizmet binası olarak kullanılan bina, hem günümüz koşullarına ve beklentilere cevap veremediği hem de kentlilerimize daha iyi ve modern bir binada hizmet verilmesi amacıyla projelendirilerek yeniden yapılması planlanmıştır.
İdarece projelerin Ulusal Mimari Proje yarışması ile elde edilmesine karar verilmiştir. Bu doğrultuda Belediyemizce 06/08/2012 tarihinde ‘Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Binası ile Yakın Çevresinin Düzenlenmesi Ulusal Mimari Proje Yarışması’ ilan edilmiştir. Yarışmaya 38 proje katılmıştır. Jüri yarışmaya katılan projeleri büyük bir özenle değerlendirerek, ödüle layık görülen 3, mansiyona layık görülen 5 projeyi belirlemiştir.Nitelikleri ile hem kentimiz hem de ülke çapında örnek teşkil edecek proje, Türkiye’de yarışma yolu ile seçilen ilk ‘yeşil yerel yönetim’ binası olma özelliği taşımaktadır. ‘Yeşil’ bina, enerji kaynaklarını güneş, rüzgâr, toprak gibi doğal kaynaklardan sağlayacak, enerji israfını engelleyecektir. Aynı zamanda tüm belediye birimlerini de aynı çatı altında toplayacak olan yeni bina, kentimize de önemli bir yeşil alan kazandıracaktır. 26.000 m² inşaat alanına sahip olarak yapılacak olan yeni bina eski hizmet binasına göre daha geriye çekilerek yapılacaktır. Ön kısımda kalan alan kentlilerimizin rahatlıkla kullanabileceği Belediye Meydanı olarak, binanın bodrum katında 184, açık alada ise 66 araçlık olmak üzere toplam 250 araçlık otopark düzenlenecektir. Sunulan hizmetlerin etkinlik ve verimliliğini arttıracak yeni Belediye binamızın; arazi potansiyelinin en yüksek düzeyde tutulması, yenilenmeyen enerji tüketiminin en aza indirilmesi, çevre sağlığı açısından tercih edilen ürünlerin kullanılması, su kullanımında tasarruf ve su kaynaklarının korunması, hava kalitesinin arttırılması, binanın iç ortamında, malzeme ve kaynak seçiminde ulaşılabilirlik sağlayacak şekilde çevreye, kente duyarlı, farklı fonksiyonları aynı ortamda birleştiren kültür, yerel yönetim ve açık kamusal alanı kent meydanı ile hizmet kalitesi yüksek bir hizmet alanı olması hedeflenmektedir.
Projenin uygulanabilmesi için Eski otogar binası alanında bulunan mevcut yapılar 04/02/2014 tarihinde yapılan ihale ile yıkılmış ve 14/03/2014 tarihinde enkaz tamamen temizlenerek yer Belediyemize teslim edilmiştir.
Yarışmayı kazanan ekip tarafından hazırlanan Uygulama projeleri 15/03/2014 tarihinde tamamlanarak İdaremize teslim edilmiştir.Bu tarihten itibaren yapım ihalesi ihale sürecine başlanılmıştır. İhale yeni yapılacak yapının özel ve nitelikli olması göz önüne alınarak yapım ihalesinin Belli İstekliler Arasında İhale Usulü ile yapılması İdaremizce uygun görülmüştür. Bu kapsamda 07/07/2014 tarihinde yapım ihalesi ilanı yapılmış, 22/07/2014 tarihinde ön yeterlik başvuruları tamamlanmıştır. Ön yeterlik için 23 istekli başvuruda bulunmuştur. Komisyonca yapılan değerlendirme sonucunda 17 firma yeterli bulunarak 17/10/2014 tarihinde ihaleye davet edilmiştir. İhale 19/12/2014 tarihinde yapılacak olup, Komisyonca yapılacak değerlendirme neticesinde ihaleyi alacak istekli belirlenecektir.
İhale, 19 Aralık 2014 Cuma günü saat 10.00’da Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşecek olup, Çanakkale’deki yerel televizyonlar aracılığıyla canlı yayınlanacaktır.Yasal süreç de göz önüne alınarak 2015 yılı Ocak veya Şubat ayı içerisinde ihaleyi alan yüklenici ile sözleşme imzalanması planlanmaktadır.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir