Yeşilay Çanakkale İl Temsilciliği: “Hedef Sigarasız, Dumansız Bir Türkiye”

31 Mayıs 2013

Yeşilay Çanakkale İl Temsilcisi Sabri Karakaya, “31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü” nedeniyle basın açıklaması yaptı.

“Sigarasız bir Türkiye için çok önemli adımlar atıldığını” belirten Yeşilay Çanakkale İl Temsilcisi Sabri Karakaya, 19 Mayıs 2008’de yürürlüğe giren “Tütün Mamulleri Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolüne Dair 4207 Sayılı Kanun” ile konutlar hariç tüm kapalı alanlarda sigara ve benzeri tütün ürünlerinin içilmesinin yasaklandığını söyledi.
Yeşilay’ın “Tütün Mamulleri Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolüne Dair 4207 Sayılı Kanunu”nun çıkartılmasında büyük çaba gösterdiğini ifade eden Yeşilay Çanakkale İl Temsilcisi Karakaya, “Sigarayı hayatımızdan çıkarmak için 31 Mayıs önemli bir gün. Gelin sigaranın esiri olmayın” dedi.

“Sigarasız bir hayat için” tüm Çanakkalelileri sigarasız bir hayata davet eden Yeşilay Çanakkale İl Temsilcisi Karakaya, açıklamasında şunlara değindi:

“Sigara kullanımı başlı başına zarardır. Gençler için ise adeta mayınlı bir tarladır. Şu gerçeği de unutmayalım: Sigara içen gençler aynı zamanda alkol ve uyuşturucu bağımlılığına yatkın kişiler haline gelmektedir. Çünkü sigara, kişinin öteki kötü alışkanlıklara karşı direncini de azaltmaktadır. Aslında sigarayı ilk içen genelde haz almaz, ancak ısrarla kullandığında bir süre sonra zevk duyar. Bazıları sadece meraktan sigaraya başlar, içmekle büyüdüklerini ve havalı olduklarını zannederler. Derken, ardından bağımlılık gelir. Çocuğunun sigaraya başlamasını istemeyen anne-babanın başta kendisinin kullanmaması gerekir. Elindeki sigarayla oğluna nasihat eden babanın etkisinin ne derece olacağına siz karar verin. Çocuklara sigaranın zararlarından ve bağımlılıktan kurtulmanın zorluğundan bahsetmekte yarar vardır. Çocuğunuzun sigara içip içmediğini araştırmalı, bu konuda meraklı olmalı ve fakat onu sıkboğaz da etmemeniz gerekir. Sigaraya gençlik döneminde alışmayan birinin tiryaki olması zordur. Çünkü sigara içenlerin yüzde 95’i sigaraya 21 yaşına kadar başlamışlardır. Çocuğumuzun sağlıklı, mutlu ve kendinden emin bir hayata adım atmasını sağlamanın en önemli yolu, ona kendini iyi hissettirecek şeylerden söz etmenizdir”.
“Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) üye devletlerde her yıl 31 Mayıs günü, ‘Dünya Sigarasız Günü’ olarak kutlanıyor” diyen Karakaya, “Bu günün amacı, sigara salgını ile oluşan önlenebilir hastalık ve ölümler konusunda kamuoyunun, sağlık çalışanlarının ve hükümetlerin dikkatini çekmektir. Araştırmalara göre ülkemizde yetişkin nüfusun üçte biri sigara içmektedir. Türkiye’de sigaraya bağlı ölümlerin önemli bir bölümü 35-70 yaş arasındaki kişilerde görülüyor. Bu vatandaşlarımız hayatlarının en verimli 20-25 yılını sigara sebebiyle kaybediyor” şeklinde konuştu.
Sigara yasağına destek olmak için, kanunda belirtilen ölçülerde Yeşilay Genel Merkezi tarafından panolar hazırlanarak kamu ve özel sektörden gelen taleplerin karşılandığını ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin sigara yasasına destek olmak için, toplumsal bir hareket başlattığını da anlatan Karakaya, “Yeşilay’ın amacı, devletimizin çıkardığı/çıkaracağı yasalara alt yapı oluşturmak, toplumu buna hazırlamaktır. Bir asırdan beri madde bağımlılığı ile mücadele eden, önleyici, koruyucu, uyarıcı, bilgilendirici çalışmalar yapan Yeşilay, elinden gelen gayreti göstermektedir” dedi.
Sigaranın, erken ölüm ve hastalıkların önlenebilir en önemli sebebini oluşturduğunu ifade eden Karakaya, bu alışkanlığın milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine ve çok daha fazlasının sakat kalmasına yol açtığını da sözlerine ekledi.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir