Yılmaz Biçer, Kent Müzesi’nde Anıldı

15 Kasım 2013

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 13 Kasım 2013 tarihinde “Yılmaz Biçer’i Anıyoruz” isimli sohbet gerçekleştirildi.

02 Ekim 2013 tarihinde vefat eden kentin renkli simalarından biri olan Yılmaz Biçer Kent Müzesi’nde gerçekleştirilen etkinliklerden ve Yalı Hanı’nda gerçekleştirilen şiir dinletisinden örnekler, dostlarının Yılmaz Biçer ile ilgili anılarının paylaşılması ile anıldı.

1936 yılında doğan, 1995 yılında görevi nedeniyle geldiği Çanakkale’de vefatına kadar ikamet eden Yılmaz Biçer’in, Yalı Hanı sakinlerinin ve kentlilerin hafızalarında unutulmayacak bir yere sahip olduğuna değinen dostları, hakim kimliğini sürekli sorguladığını ve bu sorgulamayı da muzipliği ile yendiğine değindiler. Sohbette yazdığı tiyatro oyunları, şiirleri, kentte opera ve bale gibi modern sanatın en önemli örneklerinin paylaşımı ve belki de kentin geleceğe bırakılan en önemli araştırma ve hayal ürünü yazılarını barındıran Aynalı Çanakkale kitabı ile Yılmaz Bey, dostlarının hafızalarında kalan gülümseten anıları ile de kendisini yakından tanımayanlara farklı kimliğini de göstermiş oldu. Sohbete katılamayan Yılmaz Biçer’in kız kardeşinin kentlilere yazdığı mektubun da okunduğu sohbette gülümseten anıların yanı sıra duygu dolu anlar da yaşandı. Sohbette konuklara Leyla Yavuz tarafından helva, Ali Hacıalioğlu tarafından lokum ikram edilirken, Müze etkinliklerinden Yılmaz Biçer fotoğrafları ve Levent Çelikel’in objektifinden Yalı Hanı’nda gerçekleştirilen veda törenine dair kareler paylaşıldı. Hayatının son günlerinde “Yaşamak bir şeyler yapmaktır, bir şeyler yapamıyorsam yaşamamın bir anlamı kalmadı.” diyerek hayatına nokta koymak istediğini belirten Yılmaz Biçer, sohbete katılan konuklarca gönüllerde kalacağının altı çizilerek anıldı.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda 20 Kasım 2013 Çarşamba günü saat 18.00’da “Kentte Kemalpaşa Mahallesi” süreli sergisi ilk gün buluşması gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir