Yüksel’den Fevzipaşa’ya İsveç Modeli Dönüşüm Önerisi

17 Mart 2013

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Gül başkanlığında geniş bir iş ve bürokrasi heyetiyle İsveç’e çıkarma yapan Türkiye’nin Rıfat Hisarcıklıoğlu, Ali Sabancı, Bendevi Palandöken ve Mustafa Çıkrıkçıoğlu’nun da bulunduğu 25 kişilik bir numaralı heyette yer alan Çanakkale İnşaatçılar ve Yapı Müteahhitleri Derneği (ÇİMDER) Başkanı Güven Barış Yüksel, İsveç temaslarıyla ilgili açıklamada bulundu.

Çanakkale’ye dair önemli görüşmeler yapan Yüksel, kentsel dönüşümü yılan hikayesine dönen Fevzipaşa Mahallesi için İsveç’teki Symbiocity modelinin uygulanmasına yönelik görüşmeler yaptığını belirtti.

İsveç iş dünyasının Türkiye ile ortak hareket etme arzusunu dile getiren Yüksel, “Çanakkale’yi hep anlattık. İmkanlarımızı anlatırken yurtdışındaki imkanları da gördük. İsveç; Avrupa Birliği son 5 yılda küçülürken, en büyük direnci gösteren ve Türkiye’nin ortak hareket edebileceği bir ülke. Özellikle çelik endüstrisi, yazılım teknolojisi ve yatırımcılarıyla üçüncü ülkelere karşı birlikte hareket etmeyi teklif ettiler. Oradaki görüşmelerimiz sırasında Scnaia’nın Türkiye’de fabrika kurma isteğini dile getirdi. Bizde özellikle symbiocity adlı bölgede kendi suyunu arıtan, enerjisini üreten ve daha önce sanayi bölgesiyken artık kentsel dönüşümle bu hale gelebilmiş yerleri inceledik. Çevre konusunda son derece güzel ve Çanakkale’de de uygulanabilir bir proje olarak gördüğümüzden hemen oranın yetkilileriyle temasa geçtik. Bahçeşehir Üniversitesi’nden bir akademisyen, symbiocity konsorsiyumunun yetkilileri, eko-enerji danışmanlığı ve kentsel dönüşüm yapan İsveç firmalarıyla görüştük. Bu proje Çanakkale’de uygulanabilirse eminim ki kent adına, halk adına büyük avantajları olacaktır. Özellikle Fevzipaşa bölgesinde symbiocity denilen bu yöntem uygulanabilir. Bunun için görüştüğümüz yetkilileri de Çanakkale’ye davet ettik. İlerleyen süreçte bununla ilgili ayrıntılar daha da netleştiğinde herkesle paylaşacağız” dedi.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir