“Yurt Dışı Giriş ve Çıkışları Çanakkale Köprüsü Üzerinden Yapılacak”

“Yurt Dışı Giriş ve Çıkışları Çanakkale Köprüsü Üzerinden Yapılacak”
02 Eylül 2014

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yurt dışı çıkışları ve girişlerinin Çanakkale Boğazı’na yapılması planlanan köprü üzerinden yönlendirileceği ve böylelikle İstanbul trafiğinin rahatlanmasının amaçlandığını söyledi.

Yeni dönemde otoyollara ağırlık verileceğini söyleyen Lütfi Elvan, İstanbul trafiğini rahatlatacak projelerden bahsetti. Elvan, “Bizim açımızdan çok önem taşıyan bir başka bölge Marmara Bölge’si. Biliyorsunuz nüfusumuzun önemli bir kesimi bu bölgede. Trafik yoğunluğu açısından da oldukça sıkıntılı bir bölge. Bir otoyolumuz ve D-100 karayolumuz var. tabi bu mevcut otoyolumuz ve D-100 karayolumuz yeterli durumda değil. Bu nedenle İstanbul’a giriş-çıkışları rahatlatabilmek amacıyla yeni bir otoyol projesine başlıyoruz. Bugün-yarın ihalesine çıkacağız. O da Sakarya’dan Kocaeli’ne, Kocaeli’nden Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne kadar uzanan, oradan da Tekirdağ, Tekirdağ’dan da Çanakkale’ye indireceğiz. Buradaki amacımız şu; özellikle Ege Bölgesi’nde taşımacılık yapan vatandaşlarımızı rahatlatmak istiyoruz.” dedi.

YURT DIŞI GİRİŞ VE ÇIKIŞLARI ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ ÜZERİNDEN YAPILACAK
Yurtdışına çıkış ve girişler hakkında konuşan Elvan; “İkinci hususta biz şunu arzu ediyoruz; İzmir, Denizli, Bursa, Kütahya, Manisa gibi illerden yurt dışına çıkışların İstanbul üzerinden yapılmasını istemiyoruz. İstanbul trafiğini girmeden Çanakkale Boğazı üzerine bir Çanakkale Köprü’sü yapacağız. Onunla ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. O Çanakkale Köprüsü üzerinden Tekirdağ, oradan da yurt dışına çıkışı sağlayacağız. Böylece, İstanbul’u baypas ederek yurtdışına çıkışı ve girişi temin etmiş olacağız ve bu da İstanbul trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak.” dedi.

[sabah.com.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir