Zehirli Mantar Alarmı

16 Ekim 2008

Çanakkale’de köylülerin dağlardan topladıkları ve ?Melki? adını verdikleri mantarların gelişi güzel yerlerde satılması ölüme davetiye çıkarıyor.

İl merkezi ile ilçelerde pazar yerleri ve mahalle aralarında kilosu 2 ile 5 YTL arasında satılan mantarların büyük tehlike teşkil ettiğini belirten uzmanlar, “Köylüler, melki adını verdikleri bu mantarların zehirsiz olduğunu söylüyor. Ancak küfeler içinde satılan melkilerin arasına bir tane zehirli mantarın girdiğini kimse bilemez. O mantarı yiyen herkes hayatını kaybedebilir. Bu sebeple yetkililerin mantar satan bu kişileri sıkı kontrol etmesi lazım. Aksi halde ummadık olaylarla karşı karşıya kalınabilir. Her yıl ülke genelinde ormandan gelişi güzel toplanarak yenen bu mantarlardan ölenler oluyor. Bu konuda vatandaşlarımızın dikkatli olmalarını istiyoruz” dedi.

Bu tür zehirlenmelerin mantar yedikten bir süre sonra şiddetli karın ağrısı, bulantı veya kusma, şiddetli derecede susama, vücutta soğuma ve morarma veya ishal olarak görülebildiğini de belirten yetkililer, “Eğer bu belirtiler olursa mantar zehirlenmesinden şüphe edilmesi gerekir. Bu durumda yapılacak ilk iş hastayı kusturmaktır. Sonra gerekiyorsa, sunni solunum yaptırılır. Ağır vakalarda hastayı mutlaka hastaneye götürmek gerekir. Aksi halde 48 ile 72 saat arasında ölümle sonuçlanabilir. Oldukça tehlikeli olan mantara karşı vatandaşlarımızı uyarıyoruz ve yememelerini istiyoruz. Aksi halde umulmadık olaylarla karşı karşıya kalabilirler? dedi.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir