Zeynep Bodur Okyay Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi’ne Otistik Çocuklar İçin Özel Sınıf Açıldı

Zeynep Bodur Okyay Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi’ne Otistik Çocuklar İçin Özel Sınıf Açıldı
29 Aralık 2008

Çanakkale?nin Çan ilçesinde Zeynep Bodur Okyay Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi’ne otistik çocuklar için özel sınıf açıldı.

Otistik çocuklar için açılan sınıfta şu an için üç öğrenciye özel eğitim verileceğini belirten Çan İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, ?Özel eğitimle ilgili diğer proje çalışmalarımız devam ediyor. Bildiğiniz gibi öğretilebilir düzeydeki öğrencilere dönük, zihinsel engelliler ilköğretim okulu ile ilgili bu merkezde bir başka okul açılışı talebimiz oldu. Bakanlığımızın da uygun görmesi halinde, bu güzel binada, başka alanda eğitim faaliyetimizi yürüteceğiz. Yine bu arada, burada bütün bu eğitim faaliyetlerini yürütecek? dedi.
Özkan, sadece Çan ilçesi değil Biga, Yenice ve Bayramiç ilçeleri olmak üzere bu bölgeye hizmet vermek üzere rehber araştırma merkezi açılışı ile ilgili müracaatlar olduğunu da söyleyerek, “Çanakkale Özel Eğitim Danışma Kurulu’ndan bu onay geçti. Bununla ilgili bir rapor hazırlıyoruz. Bu raporun tamamlanmasından sonra rehberlik araştırma merkezinin açılmasıyla ilgili Çanakkale Valiliğimize başvurumuzu yapacağız. Bu aynı zamanda, özel eğitim ihtiyacı açısından yerinde bir çözüm olacak. Çünkü bu tür öğrenci tanıma tanımlama çalışmaları mutlaka özel eğitim hizmetler grubundan geçmesi gerekiyor. Bu anlamda da öğrenci ve velilerimizin Çanakkale Rehberlik Araştırma Merkezi’ne gitmeleri gerekiyor. Mesafenin uzaklığı ve yolculuk, randevu saatleri ve zamanlaması da dikkate alınırsa bunun yararı ortaya çıkacaktır? şeklinde konuştu.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Çan Kaymakamı Hasan Gözen de, öğrenci sayısının azlığının şuan için önemli olmadığını belirterek, ?Öğrenci sayısının az olması belki dikkatinizi çekebilir. Eğitime muhtaç öğrenci sayısı ülkemizde çok fazla değil ama bir tanede olsa eğitilmesi gerekiyor. Çünkü tedavi edilebilir bir hastalık değil. Doğumla birlikte başlayıp hayatın bütün akışı içersinde devam eder. Bireye özgü bireysel eksikliklerini tespit edip özel bir eğitimin genişletilmesi gerekiyor. Eğitimde büyük bir sabırla öncelikle kendi ihtiyaçlarını karşılayacak becerilerinin geliştirilmesi, hayatta bağımsız bir şekilde yaşayacak hale getirilmesi gerekiyor. Ailelerine ve çevresine olan bağımlılığı en aza indirmek çok önemli bir eğitim faaliyetidir. Ülkemizde özürlüye, engelliye yönelik yürütülen hizmetler hızla artmakta, bu da zaruri bir ihtiyaçtır. Çünkü ancak çocuğu olanlar bu tür sıkıntıları bilir. Otistik öğrencilerimiz için açılışını yaptığımız bu özel sınıfın kuruluşunda emeği geçen herkese, başta Belediye Başkanımıza, Milli Eğitim camiamıza ve böyle bir okulu ilçemize kazandıran Zeynep Bodur Okyay’a da teşekkür ediyorum” dedi.
Zeynep Bodur Okyay Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi’nde düzenlenen törene Çan Kaymakamı Hasan Gözen, Çan Belediye Başkanı Ali Sarıbaş, Çan İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, Çan’daki okulların müdürleri, Çan ÖZ-KUR Derneği yönetim kurulu üyeleri ile öğrenci velileri katıldı.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir