Zeynep Bodur Okyay’a İtalya’dan Yüksek Şövalye Nişanı

17 Nisan 2014

Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Türkiye-İtalya ilişkilerine yaptığı katkı nedeniyle İtalya Cumhuriyeti’nden Yüksek Şövalye Nişanı aldı.

Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, bugün Venedik Sarayı’nda düzenlenen bir törenle İtalya’dan üst düzey bir devlet nişanı olan “Ufficiale Ordine al Merito della Repubblica Italiana” aldı. İki ülke ilişkilerine yaptığı katkı nedeniyle nişana layık görülen Zeynep Bodur Okyay’a nişanını, İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano adına İtalya Büyükelçisi Gianpaolo Scarante verdi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ve İKV Başkanı Ömer Cihat Vardan başta olmak üzere Türk ve İtalyan iş dünyasından çok sayıda misafirin yer aldığı törene, Kale Grubu’nun kurucusu ve Onursal Başkanı İbrahim Bodur da katıldı. Yaklaşık 55 yıldır İtalya ile sıkı ticari ilişkileri olan Kale Grubu, 2011 yılında bu ülkenin önemli seramik üreticilerinden Fincuoghi’yi satın alarak bu ülkede sanayici konumuna yükselmişti. Zeynep Bodur Okyay, 2006 yılında da İtalyan Devleti tarafından “Caveliere di Lavora” nişanı ile taltif edilmişti.

Büyükelçi Scarante, “İtalya’da şükran duyduğumuz bir sempatisi var” dediği Zeynep Bodur Okyay’a Yüksek Şövalye Nişanı’nı iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda referans isim olduğu için verdiklerini söyledi.

İtalya’nın hayatındaki yerinin hep çok özel olduğunu söyleyen Zeynep Bodur Okyay ise, “Ülkem Türkiye ve ülkem kadar sevdiğim İtalya’yı yakınlaştırma çabası benim için bir iş değil daima bir zevk oldu” dedi.

İtalya’dan ilk Liyakat Nişanı’nı 2006 yılında alan Zeynep Bodur Okyay, bu iki nişanı aynı anda taşıyan ilk Türk iş kadını oldu. Zeynep Bodur Okyay, törende şunları söyledi:

“55 yılı aşkın süredir İtalya ile iyi ticari ilişkileri olan bir ailenin ferdiyim. Henüz bir çocukken, kişisel tarihimdeki en iyi seçimlerden birini yapıp İtalyan Lisesi’ne yazıldım. İş hayatına atıldığımda önem verdiğim en önemli önceliklerden biri İtalya ile ilişkileri ilerletmek oldu. 18 yıl önce Türk-İtalyan İş Konseyi Başkanlığı’na seçildim. 2011 yılında İtalya’dan bir seramik şirketi satın alıp bu ülkede sanayici konumuna yükseldik. Geçen yıl, Kale Grubu’nun önemli sanat projelerinden biri olan Piri Reis Sergisi’ni İtalya’ya taşıyıp, Rönesans’ı yaratan İtalyan dostlarımızla paylaştık.
Biz Türkler için çağdaşlaşma denince akla hemen Avrupa Birliği gelir. Avrupa’da bize en çok benzeyen dostların yaşadığı İtalya’nın bizim için ayrı bir yeri vardır. Bugünlere gelmemde ailem kadar okulumun ve hocalarımın da emeği var. Bu dili ve bu kadim kültürü tanımak, bana içlerinden biri gibi davranma ehliyeti kazandırdı. Bugün ikinci kez İtalya Devlet Nişanı’nı alıyorum ve doğrusu kendimi çok iyi hissediyorum. Bana büyük emek veren ve desteğini hiçbir zaman esirgemeyen kurucumuz ve Onursal Başkanımız babam İbrahim Bodur başta olmak üzere bütün Kale ailesine şükranlarımı sunuyorum.”

Kale Grubu Hakkında
1957 yılında Çanakkale Seramik Fabrikaları A.Ş. ile temelleri atılan Kale Grubu, Türkiye’de seramik sektörünün kuruluşuna öncülük etmiş, bu alandaki yatırımları ile bir dünya devi haline gelmiştir. Zaman içerisinde makine ve parça imalatı, savunma, kimya, elektrik malzemeleri, enerji, bilişim, nakliye, turizm ve gıda sektörlerinde yatırımlar yaparak büyüyen Kale Grubu, bugün her biri kendi alanlarında lider 17 şirkete sahip, Çanakkale başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli lokasyonları ile İtalya ve Rusya’da fabrika ve marka yatırımları olan, 5 bini aşkın çalışanı ile faaliyet gösteren Türkiye’nin önemli sanayi kuruluşlarından biridir. Kale Grubu, bugün Avrupa’nın 3’üncü, dünyanın 12’nci en büyük seramik karo üreticisi, yapı kimyasalları sektöründe üretim ve satış kapasitesi olarak Türkiye ve bölgesinde birinci, Avrupa’da ise 5’inci şirket durumundadır. Ayrıca yüzde 100 özel sermayeli bir Türk şirketi olarak havacılık ve savunma konusunda uluslararası alanda itibar kazanmış bir yapıya sahiptir. 100 ülkede, 400’ü aşkın noktada Kale markalı ürünler tüketicilerle buluşmaktadır.
Kale Grubu, yarım asırdan bu yana sanayici kimliği ile topluma hizmet ederken kurucusu İbrahim Bodur’un ilke ve görüşleri doğrultusunda, başta eğitim ve sağlık olmak üzere kültür, sanat, bilim ve spor konularında topluma her zaman katkıda bulunmuş, bu katkılarını düzenli hale getirmek üzere Dr. İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı’nı kurmuştur.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir