Yenilenebilir Enerji Devrimi

Oral Kaya
23/12/2014

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından hazırlanan “Dünya Enerjisine Bakış 2014” raporu, Tüsiad’ın ev sahipliğinde dün İstanbul’da açıklandı. Raporun önemini ise Hürriyet gazetesinde yazan Gila Benmayor bugünkü yazısında açıklamış. Benmayor, yazısında kısaca önümüzdeki sürecin Yenilenebilir Enerjiye yatırımın artacağını belirtmiş hatta Tüsiad başkanı Haluk Dinçer’in de aynı yöndeki sözlerini aktarmış. Yenilenebilir Enerji yatırımlarındaki bürokrasi engelinden örneklerle söz etmiş. Vermiş olduğu bir örnek gerçekten can alıcı. Evinizin çatısına su ısıtma sistemi kurmak istediğinizde hiçbir bürokratik engel yok. Yani hiçbir yere başvurmanız gerekmiyor veya kimseden izin almanız gerekmiyor. Bu serbestiye de su ısıtma teknolojisi sektörünü dünyada ikinci sıraya çıkarmış. Hatta bu alanda kullanıcı olarak da dünya ikincisi olduğumuzu belirtiyor. Aynı çatıya bu kez elektrik üretmek için panel koyduğunuzda karşınıza bir sürü bürokrasi, uzun zaman ve bürokratik maliyet çıkıyor. İşte bunu aşmak için de, Solarbaba web platformunun kurucusu Ateş Uğurel’in önerdiği, daha fazla insanın talebiyle yenilenebilir enerji devriminin tavandan değil tabandan geleceğidir.

İşte tam da burada başka bir rapordan söz etmek gerekiyor. Friends of the Earth İngiltere birimi de bu hafta başında bir rapor yayınladı. Bu raporda da belirtildiği gibi özellikle yenilenebilir enerjide üretici profilini genişletmek, bu sektöre yatırımları arttırıyor ve sektörün gelişmesini sağlıyor. Almanya’da yenilenebilir enerji sektöründe 8 farklı aktör bulunuyor (bakınız aşağıdaki grafik). Bunların en geniş kesimi %51 ile bireysel üreticiler. Bireysel üreticilerin büyük bir kesimi kooperatifler ve çiftçiler. En büyük dört enerji üretim firmasının yenilenebilir enerji sektöründeki payı ise sadece % 6,5. Evet yanlış okumadınız sadece %6,5. İşte bu üretici zenginliği yenilenebilir enerji alanında üretim artışına neden olmakta ve Almanya’yı bu alanda zirveye çıkarmakta.

Yenilenebilir enerjiler alanında birçok fırsatın olduğu ülkemizde, bireysel kullanıcıların talebi ile bu alanda bir devrim gerçekleşecek. Bireysel üretimin önünü açacak olan da yine bireylerin kendi talepleri olacak. Bu amaçla ne kadar ses çıkartırsak, çevremizdeki insanların da hazır olduğunu görebiliyoruz. Görüştüğüm birçok kurum, site, çiftçi ve çiftçi örgütleri, yenilenebilir enerji alanında üretime geçmek istiyor. Bu alanda özellikle üretim maliyetlerinin de düşmesi, çok önemli avantajlar yaratıyor. Hem yeni ‘Yeşil Meslekler’e yönelmeyi de sağlayacak olan bu süreç, sanırım çok uzak değil. Sınırsız ve temiz bir enerji devriminin seslerini duyuyorum.


Almanya’da 2014 itibari ile Yenilenebilir Enerji üreticileri

‘ÇANAKKALE İÇİNDE’ Notu: Bu yazı Oral Kaya’nın izniyle, http://oralkaya.blogspot.com adresli blogundan alınmıştır.

Oral Kaya Son Yazıları...

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir