Yerel seçimler sonuçları ve Bozcaada

Yerel seçimlerden sonraki ilk yazımda öncelikle Türkiye genelini değerlendirip sonra yerele geleceğim. Öncelikle unutmamak gerekir ki gerçekleşen bu seçim yerel seçimdir. Yani bu seçimi genel seçim ya da referandum havasında değerlendirmek yanlış olur.

Yerel seçimlerde adayların özellikleri partilere artı puan da kazandırabilir eksi puan da. Onun için seçim atmosferini hükümetin güvenoyu yoklamasına dönüştürme gayretine rağmen seçimler adayların özellikleri doğrultusunda oldu.

Bu seçimin insanlarda bıraktığı en büyük tesir ise Yüksek Seçim Kurulu’nun güvenirliği konusundaki sorular oldu. Bu seçimde yaşanan sorunlar gösteriyor ki yapılan hile, hata ve yanlışlıklar bu döneme kadar yaşanan tüm seçimlerde de yaşanmış olabilir.

Her alanda tek söz sahibi olmak isteyen hükümet, 17 Aralık sürecinden sonra daha da hırçınlaştı. Yasaklarda görülen artış, kendisine oy vermeyenlere karşı takındığı tavır ve söylemler, kendini eleştirenlere karşı meydan okuması haksızlığını örtme çabaları olarak değerlendirilmelidir.

Türkiye’de Genel Kurmay Başkanı bile direnmeden yargının karşısına çıktı ve hukuksuz bir şekilde uzun bir dönem cezaevinde yattı. Haklı olan kişi her durumda adaletin karşısına çıkar ve hakkını arar. Peki, haksız olan ne yapar? Saldırganlaşır, olay ve konuları saptırır, başkalarını suçlar ve kendini aklayacak bir ortamı yaratmaya gayret gösterir.

***

Peki, amaca giden her yol mubah mıdır? Sanırım hükümet için bu sorunun cevabı doğru hocadan doğru fetvayı alırsan evet mubahtır şeklinde. Yoksa bu kadar yolsuzluğun, hile ve yalanın olduğu bir ortamda nasıl ayakta kaldıkları açıklanamaz.

Toplumun fakirleştirilip sadaka anlayışına hapsedilmesi özgür birey yerine bağımlı ve muhtaç bireylerin oluşumuna neden olacaktır. Toplumda bu durumun yaygınlaşması beraberinde toplumun zamanla bağışıklık sistemini yok edip hasta olmasına neden olacaktır. Hasta bir toplumdan sağlıklı fikir, düşünce, karar ve yaşam bekleyemeyiz.

Muhalefet yani Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi (bu iki partiyi ele almamdaki neden seçmen kitleleri ve ulusal çapta politika izlemeleri) bu seçim döneminde algı yönetiminde başarısız oldular.

Peki, algı yönetimi nedir? Toplumların duygularını, motivasyonlarını, etkilemek amacıyla yapılan yayınlar ya da seçilen bilgiler ve göstergeleri inkar etme eylemi olarak tanımlanabilir.

17 Aralık sürecinin etkilerini seçimlere yansıtabilmekte başarısız bir muhalefet gördük. Yolsuzlukların hesabı sorulacaktır, kimsenin yanına kâr kalmayacaktır algısı ne yazık ki toplumda yaratılıp yönetilemedi. Bu algının karşısındaki algı neydi peki; ben yaptım, kimseye hesap vermem, yanıma kâr kalır, bunları ortaya çıkaran kim varsa hepsinden de hesap sorarım algısı.

Ne yazık ki bu algı yönetimi başarıya ulaştı. Toplum çaresizliğine çaresizlik ekledi ve muhalefete olan güveni daha da azaldı. Muhalefet, çizgisini kaybetmeden önce kendi tabanına güven vermeli ki tabanı da bu güveni çevresine aşılayabilsin. Türkiye’de muhalefet için yazılacak çok şey var; çünkü çuvaldızı önce kendimize batırmalıyız.

***

Bozcaada’ya gelecek olursak, güçlü bir potansiyele sahip Cumhuriyet Halk Partisi, doğru aday ve doğru bir ekip ile bu potansiyeli seçime taşıdı ve seçimden zaferle ayrıldı. Kazananın sadece CHP’nin değil Bozcaada’nın olacağını Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz’ın seçim süreci ve seçimden sonraki söylemlerinden de anlayabilirsiniz. Ötekileştirmeyen, aksine kucaklayan ve birleştiren bir yönetim anlayışı, halkın yönetime katılımı ile Bozcaada’ya büyük hizmetleri olacağına inanıyorum.

Yeni Belediye Başkanımızı birçok zorlu konu bekliyor ama halkın sesine kulak verirse, demokratik kitle örgütlerinin eleştirilerini göz ardı etmez ise başarılı olacağını düşünüyorum.

Her zaman kazanan Bozcaada olsun biz yeter ki isteyelim!

‘ÇANAKKALE İÇİNDE’ Notu: Bu yazı 06 Nisan 2014 tarihinde bozcaadahaber.net adresli internet haber sitesinde yayınlanmıştır.

Fırat Tunabay Son Yazıları...

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir