Hedef Mükemmel Ağız Sağlığı

Koray Kesim
12/11/2008

Colgate’in Türk Periodontoloji Derneği işbirliği ve T.C. Sağlık Bakanlığı desteği ile 3 yıldır yürüttüğü “Hedef Mükemmel Ağız Sağlığı” sloganı ile 01-29 Kasım 2008 tarihleri arasında gerçekleşecek olan etkinlik kapsamında isteyen herkes, ağız ve diş kontrolü yaptırabilecek. Ağız Sağlığı Haftaları’nı Çanakkale’den, yazının altında isim listesini sunduğum, 26 gönüllü diş hekimi destekliyor.

Ağız Sağlığı Haftaları süresince toplumun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi ve koruyucu diş hekimliğinin yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Hafta boyunca gönüllü diş hekimlerinden randevu alan herkes, dişlerini kontrol ettirecek, ağız ve diş sağlığı hakkında bilgiler edinecek, eski diş fırçasını getirenler yeni bir Colgate diş fırçasına ve diş macunu numunesine sahip olacak.

Yaklaşık 5.000 gönüllü diş hekiminin katılımı ile gerçekleşen Ağız Sağlığı Haftaları kapsamında, 2006 yılında 134.649 kişiye, 2007 yılında ise 145.928 kişiye ağız ve diş kontrolü yapıldı. Türkiye genelindeki belli sağlık ocakları, ana çocuk sağlığı merkezleri ve üniversitelerin de destek verdiği haftalarda bu yıl 4 bin gönüllü serbest diş hekiminin katılımı ile 200.000 kişiye ulaşılması hedefleniyor.

Ağız Sağlığı Haftaları, Colgate ve Türk Periodontoloji Derneği (TPD) tarafından gerçekleştirilen ve T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen bir sosyal sorumluluk projesidir. Türkiye’deki ağız sağlığı bilincinin yerleştirilmesi için gerçekleştirilen proje; gelişmiş bir toplum olma yolunda, gönüllü diş hekimleri ile birlikte atılan önemli bir adımdır.

Amacı; ağız ve diş sağlığı konusunda toplumun bilinçlendirilmesi, düzenli olarak diş hekimi kontrolüne gitme alışkanlığı kazandırılması, koruyucu Diş Hekimliği uygulamalarının yaygınlaştırılması ve toplumun ağız ve diş sağlığının gelişimine katkıda bulunulması olan proje, gönüllü diş hekimleri katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Ülkemizde diş macunu ve diş fırçası tüketiminin, ağız ve diş sağlığına önem verilen diğer ülkelerle kıyaslandığında, özellikle kişi başı tüketim rakamlarında düşük seviyelerde olduğu görülmektedir.

Aşağıda listesini sunduğum Ağız Sağlığı Haftaları’na katılan 26 gönüllü diş hekimimiz, siz Çanakkalelilere etkili ve doğru diş fırçalama ile ilgili bilgiler vermek ve kampanya dahilinde diş fırçalarınızı yenilemek üzere sizleri bekliyor…

Koray Kesim Son Yazıları...

Yorumlar...
  • esra kesim
    14/11/2008 15:25

    Çanakkale'ye diş hekimliği konusunda yeni bir soluk getireceğinize eminim.İmplant uygulamaları ve özellikle diş beyazlatma yöntemleri hakkında bizleri bilgilendirirseniz sevinirim. Tekrar hoşgeldiniz. Dr.Esra Kesim

  • Onur Özer
    13/11/2008 16:51

    Bilgilendirici yazılarınızla Çanakkalelileri özellikle ağız ve diş sağlığı konularında aydınlatacağınıza eminim. Katkılarınız ve desteğiniz için teşekkürler. 'Çanakkale İçinde'ye hoş geldiniz! :)

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir