Esnaflığın El Kitabı

Esnaflığın El Kitabı
Nazan Bozkurt
10/11/2009
10 Kasım 2009

Son yedi yılını Çanakkale’de geçirip, sekizinci senesine giren, Çanakkale’yi çok seven bir kişi olarak, daha ilk günden söylediğim sözü tekrar etmek istiyorum. İyiler üzerine alınmasın ancak “Çanakkale esnafına bir el kitabı lazım”.

Dün başıma gelen bir olay artık bunu yüksek sesle söylemem gerektiği hissini uyandırdı bende. Elbette isim vermeyeceğim ancak müşteri olarak, hizmetin lütfedildiğini hissettiren mağazaları kendi çapında boykot eden bir birey olarak diyorum ki yakında bu şehirde alışveriş yapmak hayli zorlaşacak. Üniversitede öğrenci iken mankenin üzerindeki malın, tam da kasada ücretini ödemek üzere iken satıldığına, hediye almak için girdiğimiz kendi çapında lüks giyim mağazasının daha kapıdan adım atar atmaz “size uygun ürünler satan mağazalar şu ilerde” sözü ile bizi karşıladığına, “neden geldi şimdi bunlar” triplerine şahit olmuş biri olarak konuşuyorum. İddia ediyorum ki; en az ikinci yılını Çanakkale’de geçiren on öğrenciye Çanakkale Esnafını sorun en az sekizinden alacağınız cevap: “asık suratları ve satmak istemedikleri halde dükkân açtıkları” olacak.

Dünya ekonomik krizle uğraşırken tuzu kuru olan sevgili asık suratlı, ilgisiz esnafımızın “Alın verin ekonomiye can verin” söylemlerinden ya haberi yok ya da kriz onları rahatsız etmiyor. bilemeyeceğim.

Son olarak şunu belirtmek isterim ki “ama pazarlık yapıyorlar”, “sanki bir şey mi alıyorlar”, “efendim zaman geçirmek için bakıyorlar” diyen esnafımıza bol keseden atmadığımı ve aynı zamanda esnaf bir ailenin çocuğu olduğumu, kendim de uzun zaman birebir müşteri ile iletişim kurmuş bir insan olarak yukarıdaki şikâyetleri belirttiğimi arz ederim.

Bol kazançlar…

[Görsel Kaynak: rasityakalikarikaturokulu.blogspot.com]

Yorumlar...
 • can canlı
  29/09/2010 22:56

  GerÇek bir emekçi herzaman gerçeği söyler... Yüreğine sağlık...

 • özgenur
  20/08/2010 11:52

  başka yerlerde daha beter esnaflar var diye kötünün iyisi diyerek çanakkale esnafının bu soğuk tavırlarını çekecek değilim.Çanakkalenin kçük olmasından dolayı fazla rakibim yok nasıl olsa burdan almak zorundalar diye bir düşünce içerisindeler ama bu kendini begenmiş tavırları devam ettiği sürece çanakkaleden birşey almamaya özen gösteriyor herkes.öğrenciler daha çok başka şehirlerden alışveriş yapmaya gayret ediyor.hem çanakkale esnafının saçma sapan davranışları hem de istanbulda 20tl ye satılan malın çanakkalede 50tl ye satılması yüzünden aslında tek kazanç sağlayacakları kişiler olan öğrencileri ellerinden kaçırıyorlar.biz öğrencilere alışveriş yapacak yer bol ama onlar azıcık nüfusuyla biraz zor mal satarlar!

 • sevgi
  14/07/2010 00:46

  arkadaşalr bir çanakkaleli olarak size katılmıyor deilim evet sizlere katılşıyorum . benim babamda esnaf çanakkale de erkek ebrberi .. fakakt sizler esnaf görmemişsiniz yad şöyle diyima sık suratlı ve müşteri seçen esnaf .. gidin kuşadaasına bodrumada esnaf görün orada eğer türksen ve türkçe konuşuyorsan esnaf sana dönüp bakmıyor bile bakmak ne kelime seniş görmezden geliyor veee. daha ilginci kuşadası ve bodrumda marmariste türkçe yazı yok dükkanlarda ve hiç bir esnaf türkçe konuşmuyor orayay gittiğinizde kendinizi yabancı bir ülkede sanırısınız...siz yinede öpüp başınıza koyun çanakkale esnafını...

 • süleymançömen
  03/05/2010 11:40

  yapılacak en güzel şey iyi ve kötüyü ayırmaktır.vatandaş olarak tepkimizi gösterelim ki onlarda bir düşünsünler.müşteri velinimettir ve hiçbir esnaf müşterisine tavır yapamaz

 • lancelot
  04/02/2010 11:36

  kesinlikle katılıyorum. anlattığınız olayları bende yaşadım. ama en ilginci burada size göre ürün yok şu ilerdekilerede bir bakın denmesi ve insanları başlarındansavulşturmaya çalışan çürük bir zihniyet. onun için çanakkale esnafından ürün satın almamamaya çalışıyorum.şejir dışına çıktığımda gerçekten paraya ihtiyacı olan ve güleryüzlü esnafları tercih ediyorum.son olarak belki ilginç bulursunuz daha 10 gün önce yaşadığım bir olay; bir spor ayakkabı mağazasından aldığım ayakkabı hatalı çıktığı için gönderilen iade çekini indirimli ürünlerinde kullandırtmamaya, inidirimsiz tutardan satış yapmaya çalıştılar.hakkımı aradığımda da ilgisiz tavır takındılar ama aldığım ayakkabının türkiye dağıtıcısını arayınca parasını paşa paşa ödediler.şikayetimi merak ediyorsanız: http://www.sikayetvar.com/sikayet/no/532509/g/ADIDAS+Iade+Ceki+Ise+Yaramiyor

 • Ş.ODABAŞI
  11/11/2009 11:37

  İnsan ilişkileri önemli bir konu.İnsan değer verildiği yerden alış veriş yapar.Yoksa gerisi boş iş. Selamlar.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir