Esnaflığın El Kitabı

Son yedi yılını Çanakkale’de geçirip, sekizinci senesine giren, Çanakkale’yi çok seven bir kişi olarak, daha ilk günden söylediğim sözü tekrar etmek istiyorum. İyiler üzerine alınmasın ancak “Çanakkale esnafına bir el kitabı lazım”.

Dün başıma gelen bir olay artık bunu yüksek sesle söylemem gerektiği hissini uyandırdı bende. Elbette isim vermeyeceğim ancak müşteri olarak, hizmetin lütfedildiğini hissettiren mağazaları kendi çapında boykot eden bir birey olarak diyorum ki yakında bu şehirde alışveriş yapmak hayli zorlaşacak. Üniversitede öğrenci iken mankenin üzerindeki malın, tam da kasada ücretini ödemek üzere iken satıldığına, hediye almak için girdiğimiz kendi çapında lüks giyim mağazasının daha kapıdan adım atar atmaz “size uygun ürünler satan mağazalar şu ilerde” sözü ile bizi karşıladığına, “neden geldi şimdi bunlar” triplerine şahit olmuş biri olarak konuşuyorum. İddia ediyorum ki; en az ikinci yılını Çanakkale’de geçiren on öğrenciye Çanakkale Esnafını sorun en az sekizinden alacağınız cevap: “asık suratları ve satmak istemedikleri halde dükkân açtıkları” olacak.

Dünya ekonomik krizle uğraşırken tuzu kuru olan sevgili asık suratlı, ilgisiz esnafımızın “Alın verin ekonomiye can verin” söylemlerinden ya haberi yok ya da kriz onları rahatsız etmiyor. bilemeyeceğim.

Son olarak şunu belirtmek isterim ki “ama pazarlık yapıyorlar”, “sanki bir şey mi alıyorlar”, “efendim zaman geçirmek için bakıyorlar” diyen esnafımıza bol keseden atmadığımı ve aynı zamanda esnaf bir ailenin çocuğu olduğumu, kendim de uzun zaman birebir müşteri ile iletişim kurmuş bir insan olarak yukarıdaki şikâyetleri belirttiğimi arz ederim.

Bol kazançlar…

[Görsel Kaynak: rasityakalikarikaturokulu.blogspot.com]

Nazan Bozkurt Son Yazıları...

Yorumlar...
 • Nazan Bozkurt
  24/06/2011 17:30

  Şimdi sahip çıkanlar var, umarım bozulmadan korunur tarih kokan dokusu.

 • Ersan ÖRNEK
  23/06/2011 22:00

  Kısa bir süre önce tesadüfen çanakkalede nargile içmek için yer ararken rasladıgım bu güzide ve şirin han hakkında bilgi edinmeye çalışırken bu yazıya rasladım. Yazılanları teyit edercesine nargileyi hazırlayan orda tanıştıgım ali kardeşim ve arkadaşlarıyla hoş bir dost sohbet ortamında bulundum akabinde tekrar ziyaret ettim hem ortamı hem doslugu pekiştirdim böle insana huzur veren bir mekanın yakınında yaşamak isterdim ama her fırsat buldugumda ugramak istedigim bir yerdir güzel bir hoşsedayla hafızamda tutuyorum. Çanakkale diyince aklıma gelicek güzide bir yer oldu Bozulmadan böle kalmasını temennni ediyorum.

 • Selin Hande Yaşar
  28/04/2009 17:30

  nazanım kalemine sağlık. hoşgeldin.

 • Nazan BOZKURT
  26/04/2009 21:47

  teşekkür ederim :)

 • Onur Özer
  25/04/2009 15:29

  Nazan 'Çanakkale İçinde'ye hoş geldin. :)

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir