Zamanınız Var mı?

Zamanınız Var mı?

Yaşadığımız şehirde bir Kent Müzesi açıldı, “Çanakkale’de Yerel Basın” adlı ilk sergisini geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi. İkinci sergisi ise “Fetvane Sokak”. Sergiye geldiğinizde birçok defa önünden geçtiğiniz binaları çok farklı yönleriyle tanıma fırsatı bulacaksınız.

Çanakkale Kent Müzesi Resmi olarak 06.03.2009 açıldı. Ancak Kasım ayından bu yana her Çarşamba saat 18.00’de Kent Konferansları ve Söyleşileri yapılıyor. Uzman ve tarih şahitlerini birbiriyle buluşturuyor. Siz de bu etkinliklere katılabilirsiniz.

Müze ayrıca bir yayın organı kurdu. İki ayda bir yayınlanacak olan “Fetva” dergisinde şehrimizin aydınları ve başta üniversitemizden olmak üzere değerli hocalarımız yazılar yazıyorlar.

Şehir dışından gelerek müzeyi gezmek isteyenler, önce binanın heybetine daha sonra herkes gibi güzel merdivenlerine hayran kalıyorlar. İçeride bulunan eşyaların birçoğunu tanımıyorlar. Çünkü onlar Çanakkale’ye ait. Buradaki her şeyde hikâyeler saklı. Onlar gelenlere heyecanla fısıldıyor hayatlarını. Yabancılar atalarımızın kullandığı eşyalarda kendilerinden bir şeyler buluyorlar. Eminim siz de onlara uğradığınızda gözleriniz dolacak ve anıları yâd edeceksiniz.

Çanakkale Kent Müzesi, Fetvane Sokakta nam-ı diğer “Barlar Sokağı”nın köşesinde, Yalı Camii’nin oralarda, kime sorsanız gösterir. Ya da biraz yukarılara bakın o güzel binayı fark edersiniz.

Nazan Bozkurt Son Yazıları...

Yorumlar...
 • Nazan Bozkurt
  24/06/2011 17:30

  Şimdi sahip çıkanlar var, umarım bozulmadan korunur tarih kokan dokusu.

 • Ersan ÖRNEK
  23/06/2011 22:00

  Kısa bir süre önce tesadüfen çanakkalede nargile içmek için yer ararken rasladıgım bu güzide ve şirin han hakkında bilgi edinmeye çalışırken bu yazıya rasladım. Yazılanları teyit edercesine nargileyi hazırlayan orda tanıştıgım ali kardeşim ve arkadaşlarıyla hoş bir dost sohbet ortamında bulundum akabinde tekrar ziyaret ettim hem ortamı hem doslugu pekiştirdim böle insana huzur veren bir mekanın yakınında yaşamak isterdim ama her fırsat buldugumda ugramak istedigim bir yerdir güzel bir hoşsedayla hafızamda tutuyorum. Çanakkale diyince aklıma gelicek güzide bir yer oldu Bozulmadan böle kalmasını temennni ediyorum.

 • Selin Hande Yaşar
  28/04/2009 17:30

  nazanım kalemine sağlık. hoşgeldin.

 • Nazan BOZKURT
  26/04/2009 21:47

  teşekkür ederim :)

 • Onur Özer
  25/04/2009 15:29

  Nazan 'Çanakkale İçinde'ye hoş geldin. :)

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir