Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Zamanınız Var mı?

Zamanınız Var mı?

Yaşadığımız şehirde bir Kent Müzesi açıldı, “Çanakkale’de Yerel Basın” adlı ilk sergisini geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi. İkinci sergisi ise “Fetvane Sokak”. Sergiye geldiğinizde birçok defa önünden geçtiğiniz binaları çok farklı yönleriyle tanıma fırsatı bulacaksınız.

Çanakkale Kent Müzesi Resmi olarak 06.03.2009 açıldı. Ancak Kasım ayından bu yana her Çarşamba saat 18.00’de Kent Konferansları ve Söyleşileri yapılıyor. Uzman ve tarih şahitlerini birbiriyle buluşturuyor. Siz de bu etkinliklere katılabilirsiniz.

Müze ayrıca bir yayın organı kurdu. İki ayda bir yayınlanacak olan “Fetva” dergisinde şehrimizin aydınları ve başta üniversitemizden olmak üzere değerli hocalarımız yazılar yazıyorlar.

Şehir dışından gelerek müzeyi gezmek isteyenler, önce binanın heybetine daha sonra herkes gibi güzel merdivenlerine hayran kalıyorlar. İçeride bulunan eşyaların birçoğunu tanımıyorlar. Çünkü onlar Çanakkale’ye ait. Buradaki her şeyde hikâyeler saklı. Onlar gelenlere heyecanla fısıldıyor hayatlarını. Yabancılar atalarımızın kullandığı eşyalarda kendilerinden bir şeyler buluyorlar. Eminim siz de onlara uğradığınızda gözleriniz dolacak ve anıları yâd edeceksiniz.

Çanakkale Kent Müzesi, Fetvane Sokakta nam-ı diğer “Barlar Sokağı”nın köşesinde, Yalı Camii’nin oralarda, kime sorsanız gösterir. Ya da biraz yukarılara bakın o güzel binayı fark edersiniz.

Filtreler:

Yorumlar

Emel Aygören Şen (18/06/2009 18:46)

Sevgili Nazan; Ne kadar da zarif ve özel bir çağrı yapmışsın; tüm Çanakkale halkına. Topluca; kişiye özel. Harikasın... Fikrine, emeğine, kalemine, kelimelerine sağlık... Yaşamın boyunca, sağlık, sevgi, başarı ve huzurla kalmanı diliyorum.

Ş.ODABAŞI (30/04/2009 13:49)

Gezdim,gördüm.Yaşanılan her yere lazım.Önümüzdeki süreçte daha da zengin hale gelecek "Kent Müzesi" OLUŞTURANLARA,YAŞATANLARA TEŞEKKÜRLER.

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir