Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Yalı Hanı

Yalı Hanı

Yalı Hanı’na girip de bir yerde oturduğunuz zaman ki hele bir de içerde çalışıp insanların sohbetlerine, sevinçlerine, kederlerine, beklentilerine ortak olunca dışardan gördüğünüz renkler daha da bir berraklaşıyor. Bazen griye çalıyor suretler, bazen de pembeye. Kimi zaman konuşurken bile çekindiğiniz bir insan küçülüverir gözünüzde bazen de okulda karşılaştığınız bir arkadaşınızın bambaşka dünyası çıkıverir karşınıza..

Liseliler içerde biraz daha fazla kalabilmek için onsekizlerine gün sayarlar, kaçamak girip bakarlar ta ki fark edilip de “arkadaşlar onsekiz yaşından küçükleri alamıyoruz”u duyana dek.

Yazarlar gelir Yalı Hanına ilk sınıflardaki üniversitelilerin uzaktan imrenerek ve çekinerek baktığı, bazı üst sınıflarınsa sohbetlerinden tatma fırsatı bulduğu entelektüel insanlar.

Kadınlar mekânıdır Yalı Hanı bütün ataerkil düzenlere inat, üstelik feminist denince akla gelen katı, suratsız kadınlar değil baktılar mı yüzlerinden nurlar akan insanın içine doğan güzellikleriyle ama illa hepsi sanatçıdır. Biri ressamdır diğeri seramikçi. Biri aşçıdır, diğeri dansçı… İnsanları ilişkileri takip eden sanatkârlardır. Çanakkale’nin sanatının, siyasetinin, ticaretinin, ekonomisinin nabzını tutar Han.

Kaçamak yeridir hafta sonu, askerlerinden sivillerine kadar, kalabalıktan hoşlanmayanların kaçtığı bir “giz yeridir”…

Yolgeçen Hanı?dır Han, ama herkeste bilmez orayı bazıları entel mekânı diye girmez bazıları da nedense girmez…

Alkolü çok kaçıranları görünce aklınıza ilk gelen şimdi köşeden sırtında küfe ile hamal çıksa da alsa götürse arkadaşı malum yaz günü, sakin bir bahçe ya han, hani öyle cayır cayır müzikte yok. Sahi var mıydı Çanakkale?de de evlere servis yapan hamallardan bilmem onu eskinin meyhanecilerine sormak lazım.

[Görsel Kaynak: Yalihani.com]

Yorumlar

Nazan Bozkurt (24/06/2011 17:30)

Şimdi sahip çıkanlar var, umarım bozulmadan korunur tarih kokan dokusu.

Ersan ÖRNEK (23/06/2011 22:00)

Kısa bir süre önce tesadüfen çanakkalede nargile içmek için yer ararken rasladıgım bu güzide ve şirin han hakkında bilgi edinmeye çalışırken bu yazıya rasladım. Yazılanları teyit edercesine nargileyi hazırlayan orda tanıştıgım ali kardeşim ve arkadaşlarıyla hoş bir dost sohbet ortamında bulundum akabinde tekrar ziyaret ettim hem ortamı hem doslugu pekiştirdim böle insana huzur veren bir mekanın yakınında yaşamak isterdim ama her fırsat buldugumda ugramak istedigim bir yerdir güzel bir hoşsedayla hafızamda tutuyorum. Çanakkale diyince aklıma gelicek güzide bir yer oldu Bozulmadan böle kalmasını temennni ediyorum.

Selin Hande Yaşar (28/04/2009 17:30)

nazanım kalemine sağlık. hoşgeldin.

Nazan BOZKURT (26/04/2009 21:47)

teşekkür ederim :)

Onur Özer (25/04/2009 15:29)

Nazan 'Çanakkale İçinde'ye hoş geldin. :)

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir