Koza Gençlik Derneği: Avrupa’ya Ücretsiz Açılan Kapı

Çanakkale Koza Gençlik Derneği Avrupa Komisyonu Gençlik Programı kapsamında yer alan Avrupa Gönüllü Hizmeti projeleri ile, 16 genci 12 aylığına Avrupa’nın çeşitli ülkelerine gönderiyor. Başlıca Romanya, İtalya, Macaristan olmak üzere bir çok farklı ülkenin olduğu projelerde gençler; çevre, çevre bilinci, geri dönüşüm, engelliler, okul öncesi eğitim ve kültür-sanat gibi bir çok temada gönüllü çalışmalar yapacaktır. 28-30 Ağustos 2012 tarihleri arasında gerçekleşen Ayrılış Öncesi Eğitiminde program ile ilgili çeşitli bilgiler edindiler.

AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ NEDİR?
Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH-Eylem 2) Ülkemizde AB Bakanlığına Bağlı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından yürütülen; Avrupa Birliği GENÇLİK Programları’nın bir alt programıdır. 18-30 yaş arasındaki bir gencin herhangi bir Avrupa ülkesinde sosyal sorumluluk boyutu olan işlerde 2-12 ay arası bir evsahibi kurumda gönüllü olarak çalışma sürecini ifade etmektedir.

Çanakkale Koza Gençlik Derneği AGH’de bilgilendirme faaliyetleri düzenleyerek ve gönderen kuruluş olarak hem bünyesinde yer alan gönüllüleri hem de Çanakkale’de yaşayan diğer gençleri desteklemektedir.

Başvuru koşulları nelerdir?
AGH projelerine başvurabilmek için temel şart 18-30 yaş arasında olmanız ve bir gönderen kuruluşunuzun bulunmasıdır. Dil bilme ve okul mezuniyeti gibi koşullar bulunmamaktadır.

AGH Gönüllüsü olmak için para ödemem gerekli midir?
AGH gönüllüsü olabilmek için hiç bir ücret ödemeniz gerekmez. AGH size şu imkanları sunacaktır:

– Yol masraflarınızın %100’ü
– Vize, Yurtdışı Çıkış Harcı
– Gittiğiniz ülkede kalacak yer
– 3 öğün yemek ya da bu yemeği sağlayabilecek para
– Küçük ihtiyaçlarınız için cep harçlığı (Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte aylık 80-100 Euro civarı)
– Gittiğiniz ülkenin dilini öğretmeye yönelik kurs

Ne zaman başvurabilirim?
AGH projelerine istediğiniz zaman başvuruda bulunabilirsiniz. Fakat hem sizin için hem de sizi kabul eden evsahibi kuruluş için ikili bir başvuru süreci mevcuttur bu nedenle dikkat etmeniz gereken farklı son başvuru tarihleri bulunmaktadır. Bu tarihler 1 Şubat, 1 Mayıs ve 1 Ekim’dir.

Koza Gençlik Derneği Son Yazıları...

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir