Mini Mini Tırtıllar

14 Mart 2012

Hepimiz çocuktuk… Renkli renkli hayallerimiz, düşlerini kurduğumuz oyunlarımız, hiç büyümeyecek sandığımız bir geleceğimiz vardı. Hep yakınımızda anne, baba, aile sıcaklığı ile büyüdüğümüz bir yuvamız vardı. Tozpembe dünyamızda daha fazlasını bilmiyorduk. Galiba biraz büyüdük ve oyun dönemini, mız mızlanma dönemini de geride bırakarak okul yuvası ile tanıştık. Başladık. Ve çok başka oyunlar öğrendik, yeni oyun arkadaşlarımız oldu. Yazı yazdık, okumayı öğrendik, işlem yapmayı öğrendik ve çarpım tablosunu ezberledik. Birinci sınıftık iki, ikinci sınıftık üç, üçüncü sınıfken dört… Derken üniversite sınavını kazandık ve çok daha büyük bir aile ile tanıştık.

Ben mi? Yirmi bir yıllık yaşamışlığı olan, ilköğretim ve lise hayatını Tokat ilinde tamamlayıp ardından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Çevre Mühendisliği ikinci sınıf öğrencisi Havva Bağ’ım. Bildiklerini paylaşmayı seven, çocukları ve onların renkli dünyalarında içimdeki çocuk ile yaşamayı seven, gönüllülük kavramı ile iç içe olmak isteyen, arkadaş canlısı, hayalleri ile yaşamayı seven, ufacık tefecik, arkadaşlarının gözünde şirine, sevimli bir şeyim.

Nasıl geldim? Çanakkale koza gençlik derneği, gençlerin toplumda var olabileceğini, onların birer birey olup, yapabileceklerini yapması için ortam sağlayan sıcacık bir yuva daha sizlere… Hem eğitim hem de sosyal- kültürel etkinliklerin olduğu, her türlü iklimden arkadaşların bulunduğu çok geniş ve değerli bir aile. Hem kişisel gelişimlerimizin devamını sağlayacak hem söz sahibi olabileceğimiz, sesimizi duyurabileceğimiz bir dernek. Ayrıca eğitim ve gelecekte cv miz için sertifikalı eğitimleri olan bir dernek. Gençlerin hem eğlenip hem bilgi sahibi olacağı bir dernektir. Her türlü faaliyetlerin gerçekleştiği çok geniş ve çeşit çeşit çiçekleri olan bahçedir. Örneğin; aylık doğum günü partisi, aylık kahvaltı, karaoke gecesi, ingilizce konuşma atölyesi, batı dansları atölyesi ve yapmak istediğiniz her projeye de açık bir kapısı olan koza gençlik derneği sayesinde sende istediğin bir şeyin parçası olabilirsin.

Aktif tırtıllar projesi koza ailesinin yapmış olduğu projelerden bir tanesidir. Aktif olarak gönüllü olduğum ve projenin saha sorumluluğunu arkadaşlarım sayesinde aldığım projedir. Çocukların sosyal ve kültürel gelişimleri için proje içerisinde tüm gönüllü arkadaşlarımızın çalıştığı bir atölye çalışmasıdır. Akademik gelişimleri için derslerine yardımcı olduğumuz bunun yanında resim, müzik, dans, ritm, origami atölyeleri ile gelişmelerine destek olmaya çalışıyoruz. Haftanın dört günü devam eden ve proje içerisinde ki arkadaşlarımız ile her haftanın nasıl geçtiğini, başka neler yapabileceğimizi konuştuğumuz, düzenli olarak yaptığımız toplantımız vardır. Proje sayesinde çocukların çok daha önemli olduğunu ve onların gelecek nesil için birer cevher olduklarını hatırladım. Bunun yanında bana katmış olduğu sorumluluk, güven duygusu, takım çalışması ve çocuk dilini hatırlatmasıdır. Ayrıca ne kadar büyüsek de içimizde ki çocuk yeri geldiği zaman çıkmasını biliyor ve bu projede hep saklandığı yerden çıkmayı başardı. Proje imkânlarımız doğrultusunda hem eğlenceli bir o kadar da eğitici geçiyor. Bu firsatı bize yaşatan koza gençlik derneği ailesine, projede ki arkadaşlarıma ve çok değerli tırtıllarımıza sevgi ve saygılarımla…

Havva Bağ

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir