Koza Gençlik Derneği’nin “Seni Tanırsam, Nefret Edemem” Projesi Sona Erdi

Çanakkale Koza Gençlik Derneği’nin “Seni Tanırsam, Nefret Edemem” projesi sona erdi. AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’nca desteklenen projede Türkiye, Ermenistan ve Romanya’dan toplam 27 genç yer aldı. Tanışmanın ve arkadaşlığın bütün toplumsal önyargıları aştığını ve farklılıklara saygıyı geliştirdiğini deneyimleyen Çanakkaleli gençler bu konuda proje hazırlayarak bu etkiyi çoğaltmayı hedeflemişlerdir. Yapılan atölyelerde tiyatro, seramik, ritm, resim gibi çalışmaları araç olarak kullanarak; özgürlük, demokrasi, insan hakları, ayrımcılıkla mücadele gibi konular gençlerin aktif katılımlarıyla irdelenerek ve kendi hayatlarına uygulamanın yollarını tartışıp geliştirmişlerdir. Projede gençlerin yeni arkadaşlıklar kurması, yeni kültürler tanıması, sanatsal ve teatral becerilerini geliştirmesi, yaratıcılık ve aktif katılımcılıklarını arttırmayı öngören metodolojileri ve çalışmaları yapılmıştır.

Projenin uygulanmasında başarıyı sağlamak ve proje sonrasında etki ve çarpan etkiyi katlamak için proje 3 temel hedef (3 basamak) olarak hazırlanmıştır. Bu hedeflerimiz; gençlerin tanışması ve kaynaşması, farklı kültürleri tanımasını sağlamak ve hoşgörüyü geliştirmek son olarak da gençlerin öğrenecekleri bilgi ve deneyim paylaşımlarını aktif bir biçimde kendi günlük yaşantılarına uygulayabilecekleri yöntemler geliştirmek olmuştur. Projenin ortakları Türkiye, Ermenistan ve Romanya’da dezavantajlı gençlerle faaliyetlerini sürdüren sivil toplum kuruluşlarıdır.

Bunun yanı sıra Proje Çalışmaları içerisinde; Kültürler arası gece ile gençlerin farklı kültürleri tanımaları hedeflenmiş ve buna yönelik sunum, dans, yemek gibi kültürel özellikler sergilenmiştir. Türk Kültürü Gecesi’nde Çanakkale Koza Gençlik Derneği gençleri tarafından kına gecesi hazırlanmış, yöresel danslar katılımcılara basit olarak öğretilmiştir.

Çalışmalar Akol Akademi ve Mavitay Çocukların Kültür Evi’nin salon ve teknik desteğiyle gerçekleşmiştir.

Koza Gençlik Derneği Son Yazıları...

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir