Tırtıllar Kelebeğe Dönüşürken

Lisede iken bir düşüncem vardı; üniversiteye başladığımda çocuklara ders vermek onlara yardımcı olmak istiyordum. Çanakkale’ye gelince biraz araştırma yaptım ve Koza Gençlik Derneği’nin Aktif Tırtıllar Projesi’ni duydum. Hemen gelip bilgi aldım ve projenin hayata geçirilmesi çalışmalarına katıldım ve arkadaşlarımla birlikte projeyi gerçekleştirdik.

Hepimiz çocukken büyümek ister büyüdüğümüzde de tekrar çocuk olabilseydik deriz. Biz büyüdük ama içimizde büyümeyen bir çocuk var. İşte bu çocuğu bizim Aktif Tırtıllar Projemizdeki öğrencilerimizle yeniden ortaya çıkarıyoruz. Hep birlikte onlarla tekrar çocuk oluyoruz, eğleniyoruz, gülüyoruz. Minik tırtıllarımızla birlikte resimler, ritim atölyeleri, dans çalışmaları, origamı çalışmaları yapıyoruz. Onların hayal güçlerini geliştirmeye çalışıyoruz. Yeteneklerini keşfetmeleri için onlara yardımcı oluyoruz. Ve en önemlisi özgüvenlerini kazanmalarını sağlıyoruz. Çocukların potansiyellerini ortaya koyabilmeleri için karşısındaki kişilere güven duyması gerekir. İlk geldikleri zaman çok çekingenlerdi. Şu an o çekingen çocuklardan eser yok yerine canavar gibi akıllı çocuklar geldi. Onlar bize biz onlara alıştık; karşılıklı güven kazandık. Tabi bu proje sadece onlara bir şeyler katmıyor, biz gönüllülere de çok şey katıyor. Kendi adıma konuşmak gerekirse ben bir mühendislik öğrencisiyim. Ve bu proje ile en başta çocuklara bir şeyler öğretirken sabırlı olmayı, farklı yollar bulmayı, onları anlamayı bazen olayları onların gözünden görmeyi, oyunlarla onlara yaklaşmanın daha kolay olduğunu öğrendim. Çocuklardaki inancı, mutluluğu, kararlılığı daha yakından gördüm. Biz gönüllüler onları eğlendirerek, onların derslerine yardımcı olarak, sorunlarına çözüm bulmaya çalışarak, kişisel gelişimlerine ufak da olsa bir katkı sağlayarak amacımıza ulaşmış oluyoruz. Her çocuğun içinde bir potansiyel var. Bu potansiyeli ortaya çıkarmak şartlara ve çocuğun çevresine bağlı. Bu çocuklardaki potansiyelin kinetize edilmesi en başta anne ve babaların desteğine, öğretmenlerin gayretlerine ve onlara yardımcı olacak kişilere bağlı. İşte bu yüzden sloganımız Bir çocuk, bir gelecek’. Belli mi olur belki bizim şimdi minik olan tırtıllarımız büyüdüklerinde böyle bir projeye katılır ve onlar da kendi tırtıllarına katkıda bulunurlar.

Onların bizi sevdiğini bilmek, onların ve ailelerinin güvenini kazanmak, gözlerindeki gülümsemeyi görmek bir mühendis adayı olarak üniversite hayatımdan bana kalacak en güzel hatıra olacak. Bize bu fırsatı sunan Koza Gençlik Derneği’ne, projede emeği geçen bütün gönüllülere ve sponsorumuza teşekkür eder sevgilerimi sunarım.

Melike Üsküt

Koza Gençlik Derneği Son Yazıları...

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir