2 Yaşındayız…

Şimdi 2 yaşındayız. Onur Özer tarafından kurulan www.canakkaleicinde.com adlı haber ve aktüalite sitesi 2. yaşını kutluyor. Onur’a bana bu hayalinde bir yer verdiği için teşekkür ederim.

Bu zaman dilimi özellikle eğitimini devam ettirenler için oldukça sıkıntılı bir dönem. Finallerin başlaması bir yandan, KPSS sınavının yaklaşması, ismini takip etmekte gerçekten zorlandığım üniversite giriş sınavı, SBS sınavı bir yandan. Dışarıda ise insanın içini kıpır kıpır eden, ısrarla dışarıya çağıran bir hava mevcut.

Yakında öğrenciler kentimizi geçici bir süre için bile olsa terk edecekler. Çanakkale kentinin ekonomisine büyük katkısı olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencilerinin kıymetini bilmemiz gerekiyor. Kente gelen her öğrenci aylık yaklaşık 500 lira para harcıyor. Bu rakam ortalama gelir sahibi bir öğrencinin ev kirası, yiyeceği, eğlencesini kapsamaktadır. Yaklaşık 25 bin öğrencisi olan ve 15 bininin kent merkezinde olduğunu düşünürsek 750000 tl gibi bir rakam karşımızı çıkmaktadır ki önemli bir noktadır.

Sadece ekonomik anlamda değil tabii ki. Kentin dinamiklerini değiştirebilecek olan, yeni fikirler üretebilecek olan, sanatına etki edebilecek gencecik bir topluluk var karşımızda. Bu topluluğu kentle barıştırmak ve yaşamına katmak yerel yöneticilerin ve esnafın elinde. Birkaç hafta içinde esnafın nasıl kan ağlamaya başlayacağını biliyorum. Elimizdeki değeri iyi bilmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Nice yıllara.. Çanakkale İçinde?

Selin Hande Yaşar Son Yazıları...

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir