Eyvah Eyvah

Hafta sonunu Bozcaada’da geçirdim. 19 mayıs sebebiyle 4 günlük tatilde İstanbullular adayı doldurmuşlardı. Havalarında güzel olması tatilcilerin iyi vakit geçirmesinde önemli rol oynadı. Ada denizinin temmuz ayında dahi soğuk olduğunu bilenler mayıs ayı su sıcaklığına aldırmadan denize bile girdiler. Adanın sakinliği insanların üzerine de sinmişti. Çocuklar bile ağlayıp ebeveynlerini çıldırtmıyorlardı.

İnanılmaz bir sessizlik var etrafta. Adaya gelenlerin en çok sevdikleri konu kesinlikle bu olmalı. O hiç kesilmeyen rüzgar insanı aptallaştırmayıp, tam tersi dinç tutuyor. Bütün boş araziler, yol kenarları kıpkırmızı gelincikler dolmuş. Adanın meşhur gelincik reçeline ilham kaynağı oluyor.

Esnaf halinden çok memnundu. Adanın 45 ila 60 gün arası süren sezonunun 19 mayıs itibariyle kendini gösteriyor olması umutlandırmaya yetmişti onları. Ata Demirer ve filmi “Eyvah Eyvah”ın bu ilgide payının büyük olduğunu kabul ediyorlar. Muhakkak da minnet duyuyorlar. Hatta bu tatilde Ata Demirer’in adada olduğunu ve arada sohbet ettiklerini de anlatmaktan büyük keyif alıyorlardı.

Esnaf hazırlıklarını tamamlamış ve sezona hazır. Artık gözleri denizden gelecek olan gemide. Bir nevi balıkçılar gibi onlarda denizden gelecek ekmek kapılarına bakmaktalar. Adanın tanıtımı için resmi kurular bir takım etkinlikler düzenliyorlar. Bu günlerde “Geleneksel Tatlar” adı altında bir etkinlik düzenlenecek. Eylül ayında da herkesin bildiği “Bağbozumu Festivali” yapılıyor. Açıkçası ticari kurumlar ve resmi kurumların daha özenli ve iletişime açık olmaları adanın geleceği açısından daha aydınlık günleri bizlere getirebilir. Fakat her zamanki gibi herkes kendi işinde gücünde.

Gelecek planları yapmak için toplu hareket etmekten ziyade herkes kendi kapısının önüyle ilgileniyor. Onun için belki de Ata Demirer’den bu kadar medet umuyor haldeler.

Filtreler:

Selin Hande Yaşar Son Yazıları...

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir