Birliği Bozan Birlik Kavgaları

Benim otomobilim yok ya.

Otomobili sattıktan sonra, Çanakkale-Yenice arasında gelip giderken öğrendim, birlik işlerini.

Hani otobüslerin önlerinde arkasında yazar ya.

“Yenice birlik”

“Çan Birlik”

Biga birlik”

Çardak Birlik”

Daha çok birlik var. Çanakkale’nin her ilçesinde her beldesinde birlik üstüne “birlik.”

Bazen de birlikler kopuvermiş, çürük halatlar gibi.

“Çan Birlik’ten” sonra başka bir birlik, “Yeni Çan Birlik”

Bu birlik işi, gerçekten acayip bir birlik işi.

*

Gülpınar’a gittim. Çanakkale’ye gelirken, “Gülpınar Birlik/Babakale” minibüsü üç yolcu ile geldi Çanakkale’ye. Kökü zarar. Şoför birilerine telefon etti. “Önümüzden gidiyor korsan minübüs. Bizim yolcuları alıyor.” diye. Birliği, bozanlar var demek ki.

*

Yenice’ye gitmem icap etti. Gittim otogara. “Yenice Birlik” yazanesine, “Yenice’ye bir bilet” dedim. Yetkili, saat 14.15’te araç var dedi. “Peki, on dakika sonra kalkacak otobüse ne oldu?”

“Yolcu olmadığı için iptal edildi”

Hayda!

Otogardan yolcu olmayabilir. Peki, bu saatte kalkan otobüsü, Kirazlı’da bekleyen beş kişi varsa?”

Boşverrrr! Para yolcudan önemli, ben boş olarak otogardan çıkmam arkadaş!

Öyle mi?

O zaman nerede sizin kurumsallaşmanız?

“Bir kişiyi mağdur ediyorsanız, ben sizinle yarın yolculuk yapmam. Hiç kusura bakmayın.”

Gittim, Çan Birlik” otobüsüne bindim. Pardon “Yeni Çan Birlik” otobüsüne bindim. “Beni Yenice sapağında indir” dedim. On lira aldı kaptan, birde bilet kesti. Yol ucuzlamış. Tam bir yıl önce, 13 lira almışlardı benden.

Otobüs meğerse Kalkım’a gidiyormuş. Fark vermeden, Yenice’ye on liraya gittim. Yenice içine girmedi otobüs. Yenice yolcuları, M.Bodur Lisesi önünde indirildi. Yürüyün len! Yukarı doğru, Yenice merkeze! Valizi olanlar spor yapmış olurlar. Yürüyüş sağlığa iyi gelir.

*

“Yenice Birlik” otobüsleri Çan otogarına giremiyorlarmış artık. Çan yolcularını, otogarın kapısında silkeleyiveriyorlarmış. Yolcu almadan da geriye dönüyorlarmış. “Çan Birlik” Yenice otogarına giriyor mu acaba?

Acayip bir kavga bu… Zaman zaman yumruklaşmaya kadar gidebilen bir sinir kavgası…

*

Yalnız her iki otobüs firmasının, müşterileri ağlatacak kadar sinir edici olumsuz davranışları da yok değil.

Bir örnek vereyim.

Yenice Devlet Hastanesi girişindeyim. Sabah saat 8.30. Nöbetten çıkan iki hemşire geldiler. Yönleri Çan’a doğru. “Yenice Birlik” geldi. Karaköylü akrabam Ali Aga, otobüs şoförü. Hemşirenin birisi bindi. Birisi binmedi. Binmeyen;

“Bundan sonra Yenice Birlik otobüslerine binmeyeceğim. Geçen gün bir motosikletli, bizim Çan Birlik otobüsüne binmemizi engelledi. Yenice Birlik geliyor dedi. Sonrada Yenice Birlik gelmedi. İptal olmuş. Beni mağdur ettiniz”

Bir de aynı hemşire, bir Yenice Birlik şoförüne, Çan otogarından çıkan Biga Birlik’e binmek için durdurmasını istemiş. Bizim Yeniceli kaptan, ne hemşireyi indirmiş. Ne de Biga Birlik kaptanına işaret çakmış.

Müşteri memnuniyeti o biçim.

Yenice Birlik gitti. Ardından Çan Birlik geldi. El etti hemşire. Çan Birlik’te durmadı. Hemşire oturdu banket taşına, başladı ağlamaya. Yine iki cami arasında kaldı nöbetten çıkıp Biga’daki evine gitmeye çalışan hemşire.

Ardından, “Pazarköy Seyahat” geldi. Hemşire bindi gitti.

*

Yenice’den geri dönüşte, 8.30 minibüsüne bindim. Minibüs doluydu. Ancak Yeniceli kaptan, Çan Sapağına varmadan kenara çekti. Pazarköy Seyahat’in indirdiği iki yolcuyu aldı. Çan’a gitmek isteyen iki kadını da zorunlu olarak kavşakta indirdi. Birde arkadan gelen otobüsü beklemek için hızını kesti. 12 dakika durup bekledik. Birde normalden yavaş giderek, zaman kaybettik. Birde Etili sapağında iki kişi daha aldılar.  Bu defa Yenice Çınarcık’tan minibüse binen bir kızımız, binenlere yer verince, Çanakkale’ye kadar ayakta gitti. Çanakkale’de hastanede işi olanlar, kesin olarak mağdur oldular. Minibüs normal saatinde Çanakkale’ye varmadı.

Minibüs şoförü, 40 lira fazla kazandı. Bildiğim kazanç bu.

*

Atlar tepişirken arada bizim gibiler eziliyor. Aracı olmayan vatandaş, mecbur binecek toplu taşıma araçlarına. Böyle komik bir durumda, gelip gidecek istediği yere, kimisi sinirinden ağlayacak, kimisi de gülecek.

Ancak;

Otobüslerinin önünde, “birlik” yazan Yeniceliler ve Çanlılar birlik olamıyorlar. Kavgaları devam ediyor. Yolcu kapma yarışı yaparlarken, yolcuları mağdur ediyorlar. Kendileri de gülünç durumlara düşüyorlar.

Bu durumlar, insanları gerçekten üzüyor.

Arabalarınızın önüne; “Hakiki Yenice Birlik” ya da “Hakiki Yeni Çan Birlik” yazsanız da, özünüzde kavgayı bitirmedikten sonra, yapacağınız bir şey yok.

“Çanakkale geçilmez” sözünün özünde “birlik” olma bilinci yatar beyler. Birlik olurken, birbirinize saygıyı yitirmişseniz, yapacağınız hiçbir şey yok.

Herkes kendi nasibine koşar. Kimse kimsenin nasibini elinden alamaz.

Boşuna kürek çekmekten, yolcuları suçlamaktan vaz geçin artık.

Herkes kendi sınırları içinde hareketinin getirdiği kazanca sahip olsun. Ya da kaybettiğini kabullensin.

Şu kavgayı bitirin.

İnadı bırakın da “birlik” oluverin.

Şuayip Odabaşı Son Yazıları...

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir