Bu Şehrin Müziği…

Kentimiz müziğe diğer sanat dallarına göre daha çok ilgi gösteriyor. Bunun başlıca sebebi müzikle henüz beşikteyken haşır ve neşir olan bir kitlenin yani romanların kentimizde yaşamaları. Bunun dışında kentimizin bir süredir yükselen değeri ise Rock müzik.

İlk olarak yıllar önce Çanakkale’de yaşayan ve öğrencilerden oluşan İhtiyaç Molası adlı grup yıllar süren mücadeleleri sonucunda hem kentimizde hem de İstanbul’da sesini duyurmuş ve 2 albüme imza atmıştır. Yine bizlerin yakından tanıdığı eski adıyla Popcorn yeni adıyla Kreş Jack Daniels Müzik Yarışması’nda birinci olmuş ve geçtiğimiz yıl “Zaman Yok” adlı bir albüm çıkarmıştır. İlk albümlerinde şansları iyi gitmese de piyasada tanınmaları açısından çok önemli bir adım atmışlardır. Bunun dışında birçok ulusal ve uluslararası müzik festivallerinde sahne alarak büyük bir kitleye seslerini duyurmuşlardır. Özellikle yakın tarihteki Kreş’in bu başarısı Çanakkale’de amatör olarak müzik yapan bir çok müzisyen ve gruba “biz de başarabiliriz” duygusu vermiştir. Kendine güvenen gruplar Türkiye’de ulusal çapta yapılan birçok yarışmaya katılmaya ve seslerini duyurmaya başlamışlardır.

Tabii ki bu çalışmalar meyvesini vermiş ve Rock’n Dark Express 2008 finalinde yine Çanakkale’den bir grup Batı Yakası 8 ilin birincilerini geride bırakarak İstanbul finalini kazanmış ve albüm yapma şansını elde etmiştir. Bugünlerde klip çekimi hazırlıklarını sürdürmektedirler. Yaz aylarında albümleri elimizde olacaktır.

Son olarak geçtiğimiz Cumartesi Hedon Club’de yapılan Rock’n Dark Express 2009 Çanakkale ayağında Pick-up grubu birinci oldu. Pick-up grubu da uzun süredir yaptığı işi profesyonel hale getirmek için uğraşan ve bu yönde çalışmalar yapmakta olan müzisyenlerden oluşan bir grup. Geçen sene katıldıkları Miller Music Factory Yarışmasında hatırı sayılır katılımcı arasından son 3’e kaldılar ve son anda birinciliği başkasına kaptırdılar. İkinci olarak ayrıldıkları bu yarışmadan sonra bile hevesleri kırılmamış olacak ki bu yarışmaya da katıldılar. Hedon sahnesinde güzel bir performans sergileyip, jüri üyelerini takdirini kazanan grubun neler yapacağını önümüzdeki aylarda bekleyip göreceğiz. Eğer onlarda Batı Yakası gibi bu yarışmadan birinci olarak ayrılırlarsa ki dileğimiz bu, albüm yapma şansına erişecekler. Bu durumda Çanakkale?den üst üste 3 yıl 3 grup albüm yapmış olacak.

Bu durumda kentin ismi ve müziği kesinlikle ROCK olarak belirlenecek?

2000’li yıllarda kentimizin ritmi, geleneksel cazın rhythm’n blues ile karışmasından doğan bu müzik türünde Genç kuşak kentin müziğinin adını koydu. En azından bu konuda bir fikrimiz var!!!

Selin Hande Yaşar Son Yazıları...

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir