Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Çanakkale Yat Limanı / Marina

Çanakkale Yat Limanı / Marina

Bir süredir kentin gündeminde Çanakkale Marina Projesi. Proje sahibi şimdilik Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak görülüyor. Yani fikir babası da denilebilir. Hedef 4 ortaklığa dönüşmesiymiş; Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, H. A. Terzioğlu Vakfı, Çanakkale Belediyesi ve Gestaş…

Bir yıldan bu yana tartışılan bu proje hakkında biraz daha ayrıntılı bilgileri, Kent Konseyi’nin yaptığı 26 Ocak 2012 tarihli toplantıda edinebildik. Teknik bir toplantıydı, projenin hazırlayıcısı olan uzmanlar bilgi verdiler, salonda bulunan bazı STK temsilcileri kısmen çekince içeren görüşlerini sunarak, bu bilgileri tartıştı.

İncelediğim kadarıyla bu projede benim de 3-5 çekincem vardır. Paylaşmak isterim.

-Söz konusu proje kentin bütünselliği ile ilişkisizdir. Birilerinin burada olsa iyi olur mantığıyla montajladığı bir önermedir. Kent bir organizmaya benzer. Müdahaleniz bir başka noktadan karşınıza olumsuz bir durum olarak çıkıverir. Çanakkale Belediyesi esas olarak bu tür yatırım ve önermeleri irdelemeli ve kent bütünlüğü çerçevesinde ortaya çıkan sakıncaları ve durumları kamuoyuyla paylaşmalıdır.

-Kentin güneyinde, sörf-yelken kulübü olarak bilinen yere düşünülen bu proje, kentin sahilini kamusal alan ve kentli tarafından kullanılamaz hale getiriyor. Mevcut imar planlarında bu bölgenin sahilden karaya doğru ilk 20 metresine hiçbir yapı yapılamayacağı gibi, belediyeye terk edilip kentli yurttaşların rahatça girebileceği bir alanıdır. Sonraki alanlar da kısıtlı yapılaşmaya açık, kamusal alan ve mekan işlevi önde işlevlerle yapılaşmaya açılabilmektedir. Marina ile yapılacak imar plan tadilatı bu bölgeyi girilemez, geçilemez, sahilde yürünemez hale getirecektir.

-Bu bölge, 2005 yılından bu yana Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Belediye Spor ile Sörf-Yelken-Balıkadamlar-Yüzme alanındaki çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları tarafından ÇADERÜS (Çanakkale Deniz ve Rüzgar Sporları Merkezi) olarak kullanılmaktadır. 6 yıldır fiili olarak geliştirilen bu politika çok önemli sonuçlar yaratmıştır. Örneğin her yıl 80 civarında kentli sörf eğitimi almakta, 200’ü aşkın kentli ise sörf alanını fiili olarak kullanmaktadır. Yeni marina projesi  bu tür eylemlerin hiçbir şekilde yapılmasına olanak sağlamayacaktır. (İÇDAŞ Yelken kulübünün orada kalması da yelken sporlarının devam etmesi anlamı taşımaz, rüzgar yönü ve su ilişkisi mendirek ve diğer yapılı çevrede yelken sporu yapılmasını engelleyecektir.) Ayrıca deniz ve rüzgar sporlu kullanım işlevi bölgeyi hareketlendirmiştir. Kentlinin kumsal, kıyı ve denizle direk temasının olduğu, dinlence ve eğlence işlevinin geliştiği bir alanın öncüsü ÇADERÜS olmuştur. Yat limanı-marina işlevi tüm bunların da kalkması ve özel alan olarak bu alanın dönüşmesinin önünü açmaktadır.

-Ayrıca, çok büyük bir alanın deniz dolgusuyla kaplanması, kayalardan mendirek dolgu yapılması ve diğer fiziki müdahaleler alanda ciddi çevre sorunları yaratacaktır.

-Bölge sığ bir alandır, deniz zemini (sörf yaptığımdan dolayı biliyorum) özel bitkilerle kaplı bir ekosisteme sahiptir. Bu bölgedeki deniz dibinin tıraşlanarak temizlenmesi öngörüldüğünden, bir başka çevre felaketi kaçınılmazdır.

…vb.

Şimdi efendim, kentin bazı ileri gelenleri uygun görmüşler bu projeyi, bizim gibi naif düşüncelere kulak asarlar mı?

Belli mi olur?

Filtreler:

Yorumlar

Öznur VARLI (18/04/2012 16:10)

ismail bey, kent hakkında görüşlerinizi her zaman önemseyerek izlerim.Yat Limanı konusundaki eleştirilerinizi de aynı yaklaşımla önemsedim ve projeyi inceledim.Proje detayında bahsettiğiniz 20 mt lik kıyı şeridinde herhangi bir yapılaşma ve engelleme bulunmuyor.Girilemez,geçilemez,yürünemez eleştiriniz doğru değil.Bir yüyürüyüş yolu olduğunda Yat Limanı önünden geçilecek.Proje bütünüyle deniz alanına planlanmış.Çanakkaleye Yat Limanı a olması değil şimdiye dek olmaması ayıbımızdır.Ayrıc projede dip taraması da yok.Batımetrik derinlikler yeterli bulunmuş.Haliyle bir çevre felaketi de söz konusu değil.Sizler kent için değerli yazarlarsınız.Sanırım Yat Limanı Proje detaylarını yeterince incelememişsiniz.Bu konuda sizden farklı düşünüyorum.Yat Limanı projesi de yeri de Çanakkale için mükemmel düşünülmüş kanısındayım.Yeterki lafta kalmasın bir an önce Çanakkale Yat Limanına kavuşsun.Saygılarımla.

doğan şahin (02/02/2012 20:37)

Merhaba, Ben 1985 yılından itibaren profesyonel olarak uluslararası platformda tercuman/mütercim olarak çalışmış bir alan kılavuzu ve çanakkale 1915 dergisi makale tercumanıyım. Bir yandan da ülkemiz turizmi hakkında yazar ve bu alanda faaliyet gösteririm. mavi Yolculuk konsunda danışma hizmeti veririm. özellikle 2015 anzak anmaları ile ilgili elin yabancıları gemi turları organize ederken, bunları takip ediyorum. Bizde yapmak isteriz fakat ; Şimdi Çanakkalenin buna ihtiyacı var abi...acilen bir yat limanı (hatta civarda birkaç) bağlama limanı vs ihtiyacı var. Ayrıca, gelen kayıkların illaki Çanakkale boğazına girip "transit log/entry/customs hizmeti almaları "zorunluluğu" günümüzde abes. yani Gökçeadada da bir memur tutulabilir....denizlerde , aşağıda serbest gezen kayık çanakkaleye gelince alabanda !!! önemli bir konudur turizm açısından..hele ki 2015 yaklaşırken!!!

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir