Neler Oluyor Hayatta

Yerel seçimlerin yaklaştığı şu günlerde bütün siyasi partiler her konudan nemalanma peşindeler. Kentimizde büyük şehirlerdeki kadar büyük ekonomik ve sosyal farklılıklar bulunmamaktadır. Partiler seçim yatırımlarını kentimizin en büyük farklı grubu olan romanlar hakkında kimi çalışmalar yaparak kullanıyorlar. Bunun dışında kentin alt yapı sorunu, çöp sorunu, hava kirliliği gibi hayati meselelerde kimsenin kesin projeleri olmasa da bazı fikirleri mevcut. Örneğin Geçen seçimlerde de Ak Parti’den Aday olan Murat Efe geçmiş dönemde kentle ilgili ne bir proje üretmiş ne de ağzını açıp muhalefet olmuştur. Köşesinde bugünün gelmesini beklemiştir.

Neyse benim anlatacağım başka bir konu. 13 şubat cuma günü Hayvan Hakları Koruma Derneği Çanakkale Belediyesi önünde bir basın açıklaması düzenledi. Çanakkale Hayvan Hakları Derneği dönem başkanı Sitare Şahin özverili çalışmaları ile dikkat çeken bir sivil aktivist. Bu ve benzeri çalışmalarda kendi cep telefonundan insanları arayıp bilgilendiren ve duyarlılık yaratma konusunda tek başına mücadele eden bir Jeanne D’arc gibi.

Son olarak yine bir seçim yatırımı olarak görülen Çanakkale Belediyesi’nin yerinde ama organizasyonu eksik çalışmalarından biri kentteki at arabalarını trafikten çekmek ve sahiplerinden atları satın almak oldu. At sahiplerine başka bir iş kurabilmeleri için 1000 tl peşin para 4000 tl’likte senet verdiler.

Ve geldik filmin kopma noktasına? toplanan atlara ne oldu? Zavallı atlar Çanakkale belediyesi tarafından kendi içinde sınıflandırılarak ( o da nasıl oluyorsa ) bir kısmı Kaz Dağlarındaki zeytin toplayıcılarına, bir kısmı da yine Kaz Dağları’na “özgürce” yaşamaları için bırakılmış. Enteresan değil mi? Tabii bu “özgürce” yaşama alışık olmayan atlar dağda 3 gün içinde açlıktan ölmüşler. Sitare Şahin Kaz Dağları’na gidip bu hayvanların izini sürmüş ve bu anlattıklarımı fotoğraflamış. Durum belgelenmiş.

13 Şubat Cuma günü bu yaşananlardan bir parça rahatsızlık duyan yine bir avuç insan belediyenin önündeydik ve yaşananları kınadık. Bir kentin yaşamasını sağlayan belediye bir adım attığında bunun sorumluluğunu almalı. Böyle bir çalışma yaptığında bu hayvanları ne yapacağına da çok önceden karar verip tedbir almalı. Ben yaptım oldu denemeyecek kadar can acıtan, vicdan meselesi yapılan bir konudur.

Selin Hande Yaşar Son Yazıları...

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir