Roman Kahramanı Bir Şair: Adnan Özer

Roman Kahramanı Bir Şair: Adnan Özer
Fecri Polat
13/07/2020

Bu bir kitap eleştirisi değil, bir ne yazsa okurum yazısıdır.

Evet, eminim siz de şiir tadında yazılmış olan şair Adnan Özer’in yeni çıkan “Eskiden Gelecek Güzeldi” romanını okuduğunuzda aynı duyguya kapılacaksınız. Belki de benim aklımda hep şair yönü ağır bastığı içindir bilemem ama ben okurken her satırında bir şiir tadı aldım.

Kitabı elime aldığımda sabırsızlıkla okumaya başladım. Kitapçıdan aldığımız her kitapta olduğu gibi ilk olarak arka kapak yazısını okumak aklıma dahi gelmedi. Hatta itiraf ediyorum o kadar büyük bir heyecanla okudum ki; arka kapak yazısını bu yazının il satırlarını kaleme aldıktan sonra okumayı akıl edebildim. Fakat ben daha kitabın ilk satırlarından itibaren roman kahramanının yazarın kendisi olduğunu anlamıştım. Yazarı yakından tanımam mı bunda etkiliydi? Bilmem. Ama bildiğim tek şey tanıdığın bir insanın bir roman kahramanı olarak karşına çıkması ve onun hayatındaki bilmediğin ayrıntılara ulaşıyor olman müthiş bir haz.

Kitapla ilgili hiçbir ayrıntı vermek istemiyorum açıkçası. Benim yaşadığım büyünün siz okurken de her an devam etmesini istiyorum.

Ezcümle, Adnan Özer’in romanı da hayranı olduğum bir şiirinden aldığım şu dizeler tadında.

“gerdek sabahının pembe gelini
açıyor perdelerini
yellerin çiğden kanatları
ırgalıyor gülleri, zambakları
uyanıyor delikanlı
düşünü bitiremeden
– aşığım
diyor
– yanığım
savurup göğsünün sapını samanını”

Fecri Polat Son Yazıları...

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir