Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Yenice'de Meslek Yüksekokulu

Yenice'de Meslek Yüksekokulu

Yenice’nin lokomotifi, Yenice Meslek Yüksek Okulu?dur.
Bunu, üstüne basa basa söylüyorum.
Yenice ekonomisine hareket getiren, Yenice’de yüksek öğrenim gören öğrencilerdir.
Bu öğrenciler olmasın, esnaf köylülere iki kilo şekerle, bir paket çay dışında bir şey satamaz.
Lokantalar, pideciler, köftecilerde? sinek avlar.
Otobüs firmaları, mazot parasını bile kazanamaz.
Ekonomide bu kadar etkilidir öğrenciler.
Ülkemizin çeşitli illerinden, değişik kültürler içinden gelen öğrenciler, yaşadıkları yörelerin kültürlerini, Yenice’ye getirerek bir değişimin öncüsü oldular, oluyorlar.
Yenice’deki gençlerin önceleri öcü gibi gördükleri her hareket ve davranış artık benimsenir oldu. Kimse birbirine, “böyle değil” “böyle olacaksın” diye dayatma yapmıyor.
Uzun saçlı erkekler dayaktan kurtuldu. Kimsenin sakalına bakılıp “önyargılı” davranılmıyor.
Kimse kıyafeti ile ön plana çıkmıyor ya da eleştirilmiyor.
Herkes özgür iradesi ile saçına, sakalına şekil veriyor ve de istediği gibi giyiniyor.
?
Yine de benim şüphelerim var.
Ben böyle düşünüyorum.
Ya başkaları?
Bir etkinlik için MYO’na gidiyorum.
Tanıdığım, evimde misafir ettiğim bir erkek öğrenci, iki kız arkadaşı ile okula gidiyorlar. Boş gidiyorum ya. Bir de tanıyorum. Öğrencileri, arabama almak istiyorum.
Erkek öğrenci, binecek. Kızlar binmiyor.
İnanın, kızlar bana “öcü” gibi bakıyor.
Bu kızları bu hale kim getirdi?
Memleketlerinden böyle gelmediler Yenice’ye?
Demek ki bunları, rahatsız eden durumlar ve davranışlar var Yenice’de.
Bu sorunları aşması gerekiyor Yenice’nin.

Şuayip Odabaşı’nın objektifinden Yenice Meslek Yüksekokulu

**
Yenice Meslek Yüksek Okulu’nda çok güzel şeyler oluyor.
Okul bünyesinde, “Kültür ve Sanat Topluluğu” oluşturulmuş. Bu topluluk çalışıyor.
Müzik ve tiyatro etkinlikleri düzenliyor.
Geziler düzenleyip, Yenice ve çevresini tanıtıyorlar.

Okulda yapılan, “Türk Sanat Müziği” konserine katıldım.
Öğrenciler öğretmenleri, Yaşar ATALAY yönetiminde hazırlanmışlar. Yöre müzisyenleri, klarnette Ahmet Demir ve kemanda Vahdet Özmen’in katkılarıyla öğrenciler şarkılarını okudular.
Zor ama güzel şarkılar seçmişler. Özveriyle okudular. Kendilerine göre çok doğru bir iş yaptılar.
Gençlik heyecanı mı… nedendir bilemiyorum
Sahnede genel olarak bir disiplinsizlik vardı. Solo şarkıları okuyan arkadaşlara, sahne davranışları konusunda bilgi verilmemişti.
Dinleyicilere gelince, hep öğrenciler vardı. Keman, solo geçerken gençlerin arka sıralarda “gürültü” etmeleri hoş değildi. Arkadaşları sahnede terlerken, gırtlak patlatırken “kikiri kukuru” olanlar vardı.
Konser sonunda, kimse birileri konuşacak mı diye beklemeden, salonu terk ettiler.
Konserden öncede, şiir dinletisi olduğu söylendi,
Peşpeşe iki etkinlik.
Daha önceki yıllarda, bir şiir dinletisine katılmıştım. Çok güzeldi.
Utku ERİŞİK isimli bir öğrencide tek kişilik, Atatürk?ün 250 fotoğrafından oluşan ve Ulusal Mücadelemizin anlatıldığı, “Hoş Gelişler Ola” adında bir oyun hazırlamış.
Gidip göreceğiz.
**

Şuayip Odabaşı’nın objektifinden Yenice Meslek Yüksekokulu Bahçesi

Yenice MYO, “Kültür ve Sanat Topluğu’nun” etkinlikleri daha da güzel olacak buna inanıyorum.
Benim anlatmak istediğim şu.
Yapılan etkinlikler, “Kendin çal, kendin oyna” anlayışında olmamalı.
Ben daha önceki yıllarda yapılan etkinliklere daha çok gidiyordum. Şimdi gitmiyorum. Sebebi nedir?
Daha önceki yıllarda, öğrenciler canlı canlı davetiye dağıtıyorlardı. Yanımıza gelip davetiye bırakıyorlardı.
Şimdi böyle bir şey var mı?
Varsa niye bize gelen yok?
Niye birisi benim yanıma gelip: “Öğretmenim, siz fotoğraf yarışmasına katılmışsınız. Size küçük bir ödül verilecek” demedi? (Katılmadık. Ödül varsa göndermeye de gerek duymadılar)
“İnternetten davetiye gönderdik” diyeceksiniz?
Bana her gün, Antalya’dan, İstanbul?dan davetiye geliyor. İnternetten.
Yenice’de yanımdan geçiyorsunuz. Ağzınızla söyleyiverin.
Ne ola ki internet?
**
Konserde öğrencilerden başka kimse yoktu.
Yenice insanı nasıl çekilecek bu etkinliklerin içine?
Öğrenciler yolda, benden kaçıyor.
Yüksek okul öğrencilerinin, öğrenci olmayan hiç mi arkadaşları yok?
Ya da evinde kaldıkları ailenin bir ferdi ile görüşmüyorlar?
Her öğrenci bir seyirci getiremez mi?
“Kültür ve Sanat Topluğu” bu etkinlikleri Yenice’nin içine taşımalı.
Tiyatro eserlerini, okul salonlarında da sergilemeli.
Beldelerdeki okullara da gitmeli.
Gelin, yasal işlemleri yerine getirerek, bu etkinlikleri Yenice’nin içinde de gerçekleştirin.
Ya okula insanları getirin.
Ya da etkinlikleri Yenice’nin içine taşıyın.

Etkinliklerinizle, “Doğa Yürüyüşü” Şenliklerinde de yer alın.
**
Öğrencilere yardım etmek istediğimde, öğrencilerin bana güler yüzle bakmasının / bakmamasının nedeni sosyal etkileşim ve iletişim kopukluğunun içinde.
“Size gelen yoksa siz onlara gidin.”
Gelin, Yenice ile kucaklaşın.
Büyüklük sizde kalsın.

Ne diyeyim.
Gerisi sizin elinizde.

Yorumlar

Ş.ODABAŞI (25/05/2009 15:54)

Sayın L.Tektaş; Öğrenciler size göre çok rahatlar. Ancak,şimdiki öğrencilerin sorumluluğu eleştirilebilir. Öğrenci sayısı arttı. Görünen öğrenci yok. 2002 yıllarında 100 öğrenci vardı. Çok kalabalıktı. (!) İşte öğrencilerin kopukluğundan bunlar. Sevgilerimle. Teşekkürler.

Ş.ODABAŞI (25/05/2009 15:33)

Sayın EMRE; Yenice MYO Mezunlar birliği başlıbaşına bir konu.Bu yazı, mezunlar Yenice'ye gelmeden önce yazıldı.Bu yazıyı etkinliklerden sonra yazsaydım,farklı yazardım.Ben başlama saatinde müzik dinlemeye gittim.Müzik bitmişti.Böyle bir şey olur mu? Bu yıl çok kişi birşeylerden rahatsız oldu.Mezunlarla ilgili yazmak aklımdaydı.siz hatırlattınız. Şimdi unutmam. Selamlar. Teşekkürler.

Levent Tektaş (25/05/2009 15:17)

Hocam yazınızı okudum çok beğendim. Ben 2002 mezunuyum iki yıl diğer arkadaşlarım gibi Yenice'de okudum. Sizlere şunu söyleye bilirim hayatım boyunca herzaman Yenicenin ve Yenice MYO unutulmayacak bir yeri olacak. Bizden önceki mezunları ve şimdi okuyan arkadaşlarımızı düşündüğümde çok rahat göre biliyorum değişimi. Bu bana umut veriyor Yenice ve okulumuz adına. Evet dediğiniz gibi saçından sakalından kıyafetinden dolayı yadak yiyen arkadaşlarımız çok oldu. Birlikte kardeş olduğumuz arkadaşlarımızda oldu. Haklı olduğunuz bir noktada bizim zamanımızda okulda bir etkinlik yapılacağı zaman özelliklede yeniceye veda gecesinde yada tiyatrolarda bilet satışları yani davetiylerdi. Sizin dediğiniz gibi tek tek dolaşır davetiyelerimizi bırakır ordan gelecek gelirlede yapılacakları tamamlardık. Geçen seneki bahar şenliği çok hoşuma gitmişti yenicedeki tüm halka duyurulmuştu ve geç saatlere kadar kapılar açıktı birsürü genç hatta büyüklerde gelmişti izlemeye. Tek çekindiğimiz yan her zaman küçük şehrin bizlere bakış açısı özelliklede kızlarımıza bu bizleri çok üzüyordu. İnanın bir çok kez hiç istenmeyen şeylerle karşılaştık keşkem olmasa ama oluyor. Bukada sıcak sevecen insanların yaşadığı bir şehirde nasıl olurda çocukları böyle davranışlarda bulunurlar diye çok düşünüyorum. Sizinde dediğiniz gibi zamanla hepsi aşılıyor bu gün öğrenci arkadaşlarımız bu konuda çok daha iyi durumdalar. Tek sorunları birbirilerini tanımamaları aynı okulun öğrencileri ama birbirlerini tanımıyorlar. Çevrelerine faydalı olabilmek için önce birbirlerine faydalı olmaları gerek. Okul yönetimi hepsini düşünüp hareket etmeli. Tabi bizlerde elimizden geldiğince yardımcı olmalıyız. Yenice MYO Mezunlar Birliği olarak her daim göreve hazırız biz. Hocam tekrar teşekkür ederiz bu güzel yazı için. İyi çalışmalar.

Barış Emre (25/05/2009 15:02)

Şuayip bey yazılarınızı son zamanlarda özenle okumaktayım. Bir çok konuda temas ettiğiniz noktalar çok iyi, ancak şu yazının içerisinde mezunlar birliği faktörünüde görmemek bence olmaz. 1800 kişilik dev bir oluşum. Es geçmeseymişiniz daha iyi olurmuş.

Ş.ODABAŞI (19/05/2009 19:56)

İdarenin, öğrenciler ve oluşturdukları sanat ve kültür ekipleriyle,spor grupları ile uyum içinde olmadığını,bir ilgisizliğin olduğu herkes tarafından biliniyor. Dile getiren yok. Okul müdürü başka yerde ikamet ederse, öğrenciler bir etkinlik sergilerken okul idaresi yoksa, müdür çantasını alıp giderse, öğrencileri kim onure edecek? Okul içindeki kopukluk ve iletişimsizlik doğal olarak Yenice'nin içine de yansıyacak. Ben öğrencileri her zaman destekliyorum. Ben hem eleştiririm hem desteklerim. Doğrular ve güzellikler böyle bulunur. Ben teşekkür ederim.

Ercan Ertan (19/05/2009 14:43)

Hocam biz tanışıyoruz ama tanımayanlar için söylemek istiyorum. Ben Yenice MYO Kültür ve Sanat Topluluğu Başkanıyım. Bu yıl içerisinde yaptığımız etkinlikler ile okul tarihindeki en iyi topluluk dönemini yaşattık ve KST'yi ÇÖMü'de en aktif topluluk yapmayı başardık. yazınızı okudum çok güzel yerlere değinmişsiniz. Bende şunu söylemek istiyorum eğer Okul Yönetimi bize birazcık destek olmuş olsa bugün yapılanlarında 3 katı yapılır, Yenice - Üniversite Etkileşimi daha iyi olurdu. Ama ne yazıkki büyük yada küçük hiçbir etkinlikte, destek görmedik tam tersi bürokrasiye takıldık. Kendi içlerinde Ego dugygularıyla yarattıkları büroksi olduğu sürece okulumuz ilerlemeyecektir. Yazınız için tekrar teşekkürler. Umarım mesajınızı gerekli kişilerde almıştır.

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir